Svátek má: Jitka

Politika

Velikost textu:

Šmarda (SOCDEM) kritizuje vládu za návrat cenzury

Šmarda (SOCDEM) kritizuje vládu za návrat cenzury

Návrat cenzury? Kritizujeme vládu a majitelům reklamního prostoru se to nelíbí, tvrdí předseda SOCDEM Michal Šmarda, jehož strana (bývalá ČSSD) má úmyslu se v příštích parlamentních volbách vrátit do Sněmovny.

Michla Šmarda (SOCDEM)
26. září 2023 - 07:30

Sociální demokracie usiluje o to, aby byl slyšet hlas lidí, kteří dnes nemají zastání v Poslanecké sněmovně. V příštím roce čekají Českou republiku volby do Evropského parlamentu, do krajských zastupitelstev a do třetiny Senátu. Hned v následujícím roce budou volby do Poslanecké sněmovny. Na kampaň, která by měla stát okolo 100 milionů korun, chce strana použít peníze získané z prodeje majetku. 

„Už toho bylo dost. Premiér i jednotliví ministři se vysmívají občanům této země, zatímco energetici, bankéři a potravináři počítají rekordní zisky. Vláda není za rok schopna vyřešit nedostatek léků, vodí za nos zaměstnance ve školství, lékaře nutí pracovat dva dny v týdnu přesčas,“ spustil na adresu vlády Michal Šmarda.

„Připomínáme, že opatření vlády mají snížit deficit státního rozpočtu o 100 miliard, ale pouze na úkor zaměstnanců, drobných živnostníků, rodin s dětmi a seniorů. Zdanit korporace a oligarchy se vláda bojí. Máme plán, jak do rozpočtu přivést 200 miliard korun. Chceme zavést daň z kapitálových výnosů, která je běžná v celé západní Evropě. Progresivní bankovní daň, progresivní daň z příjmu právnických osob a celoevropský postup proti daňovým rájům znamenají další desítky miliard navíc, aniž bychom sahali do peněženek pracujících,“ vyjmenoval Šmarda opatření navrhovaná SOCDEM.


„V rámci příprav kampaně jsme se navíc setkali s neochotou naše materiály inzerovat, protože kritizují členy vlády. Společnost, se kterou jsme jednali, o tomto omezení ve smluvních podmínkách neinformuje,“ uvádí dále Šmarda.

„Vláda má rekordně nízkou podporu občanů a je lidmi právem kritizovaná. Oligarchové, majitelé velkých firem a médií však vládě poskytují ochranu, která připomíná prvky cenzury. Vládní koalice přitom ráda zneužívá odkaz Václava Havla a zaštiťuje se slovy jako humanismus, svoboda, pravda a láska, které jsou jí naprosto cizí. Komunikace členů vlády se pohybuje na hranici parodie. Je těžké rozeznat humor a realitu. Tomu odpovídá styl, který jsme pro kampaň zvolili,“ prohlásil dále předseda SOCDEM. 

Podle informací zveřejněných Hospodářskými novinami je zmíněná společnost BigBoard svou majetkovou strukturou spojená s ODS.

Sociální demokraté podobou navržených billboardů připomněli kauzu s namalovanými tykadly z roku 2010. Řidič autobusu byl tehdy odsouzen za to, že pomaloval plakáty několika politických stran. Soudkyní případu byla Markéta Langerová, manželka Ivana Langera, jehož podobizna byla řidičem rovněž upravena. Sami sociální demokraté přitom byli v minulosti terčem posměšných kampaní vytvořených přímo politickou konkurencí, ale nikdy nepoužili cenzuru, ani soudní šikanu.

Psali jsme:

Cílem první části kampaně je představit současné symboly sobectví a arogance a konfrontovat je s hodnotami lidskosti. V další fázi kampaně zveřejní sociální demokraté svůj program a také jména kandidátů do evropských voleb.

Kampaň a její financování jsou plně transparentní. Za Sociální demokracií nestojí žádní oligarchové, strana se nebude zadlužovat a svou činnost financuje z vlastních zdrojů a darů převážně od menších sponzorů. Ty přijímá pouze za jasných a snadno čitelných podmínek odpovídajících letos přijatému kodexu pro dárce, stojí v tiskové zprávě sociálních demokratů. 

(jk, prvnizpravy.cz, foto: repro: cnn prima)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%