Svátek má: Jitka

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Komunistický novinář, ale populárnější než Václav Havel

Zbořil: Komunistický novinář, ale populárnější než Václav Havel

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si  mohli připomenout osobu Vladimíra Škutiny, novináře, který 12.ledna 1962 byl odsouzen z to, že prohlásil, že „prezident je vůl“.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
13. ledna 2021 - 03:20

Co vy na to pane Zbořile?

„Já si to velice dobře pamatuju, protože jsem byl na filosofické fakultě, kde se o tom mluvilo, ale pozor nato, my jsme se tomu smáli a říkali, že „komunistický novinář byl odsouzený komunisty“. Navíc ještě člověk, který byl nositelem křestního jména po Vladimiru Iljiči Leninovi a jenom za to, že řekl o prezidentu Antonínu Novotném, že je vůl“. A v době, kdy říkat někomu   „ty vole“ bylo známkou důvěrnosti.  On byl tedy odsouzený, on to odseděl, dokonce tak nějak nadvakrát. Celý ten jeho další osud je obraz občana Československé socialistické republiky, který ale se příliš po roce 1989 nezměnil nebo netransformoval tak, jako spousta jiných věcí,“ uvedl Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.  

Vladimír Škutina byl populární, ale asi až moc…

„Vladimír Škutina potom odešel do zahraničí, jednak ještě napsal knížku Prezidentův vězeň, která tady nemohla vyjít a později se distribuovala div ne jako samizdat.  Měl smysl pro humor, byl populární, dělal rozhovory s Janem Werichem a myslím si, že v tom roce 1968 měl docela i na něj dobrý vliv. Myslím Škutina na Wericha, a samozřejmě Werich na Škutinu. Potom emigroval, vrátil se, vystoupil na tribunu, ale zřejmě se ta nová nastupující politická  generace příliš obávala jeho popularity. Dneska si  nikdo neumí představit, že popularita Vladimíra Škutiny byla podstatně větší než nastupujícího prezidenta, který se stal symbolem pádu  režimu Československé socialistické republiky, ale  jeho hry a mnohé texty nebyly tak atraktivní a humorné jako  Vladimíra Škutiny.  Po roce 1989 vyšel Prezidentův vězeň v nákladu 250 tis. kusů.

Vladimíru Škutinovi se pak dostalo  označení agenta StB, nevím už v kterých seznamech, jestli v těch prvních Cibulkových nebo vnitráckých, ale prostě byl označen za agenta těmi, kteří těch pět let v kriminálu neprožili a najednou se stávali hrdiny a potřebovali ukázat na někoho jiného, aby mohli říct, že my jsme byli lepší. Přitom jim nevadilo, že byli ve stejné komunistické straně, jako  oběti jejich pomluv,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)