Svátek má: Berta

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Nezapomínejme na dlouhou historii ruské diplomacie v Íránu

Zbořil: Nezapomínejme na dlouhou historii ruské diplomacie v Íránu

<< VIDEO >> Připomeňme rusko-turecké vztahy a rusko-perské vztahy. My jsme zapomněli na to, že ruská diplomacie má neuvěřitelně dlouhou historii, uvedl v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
11. ledna 2020 - 03:20

Tento týden jsme svědky zvýšeného napětí mezi Íránem a USA. nejdříve Američané zabili íránského velitele Sulejmáního a Íráčané vystřelil rakety na americké základny v Íráku, mezitím Vladimír Putin navštívil Sýrii a Turecko a turecký prezident začal křísit Ománskou říši…

A co vy na to všechno pane Zbořile?

„Když před časem došlo k neúspěšnému pokusu o změnu režimu v Turecku, tak si nikdo neuvědomil co všechno se může stát, že Erdogan buduje Osmanskou říši a že si nechává říkat sultán, to je takový novinářský žargon, mně na tom zajímá, že posílá vojenský kontingent  do Libye, ať už si Francouzi nebo Italové mysleli, že tam mají důležité. Uvědomil jsem si nad mapou, že tam už nemá žádný vliv ani Itálie ani Francie ani EU, ale Turecko a Rusko, Evropská unie tady nemá žádný jiný zájem než migranty,“ říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

A co Putin a Sýrie a Turecko…

„Připomeňme rusko-turecké vztahy a rusko-perské vztahy. My jsme zapomněli na to, že ruská diplomacie má neuvěřitelně dlouhou historii. A konkrétně v Íránu se podílela na ustanovení dynastie Páhlaví. Ale Rusové spolu s Brity zde hráli významnou roli během 2.světové války, Írán si rozdělili na dvě poloviny. A nadále zůstávala ruská diplomacie v regionu. Proto pro mě není překvapením, že se objeví Vladimir Putin, kterého pečlivě sledujeme, aby nám nenasadil do Řeporyjí nějakého agenta, v  Sýrii i Turecku,“ připomíná Zdeněk Zbořil.

„Takže ta situace je zajímavá, nejde jen o zpravodajství, ale o ten diplomatický proud, který je v případě ruské diplomacie čitelný a zajímavý je také blok šesti turkických zemí, ale i ta turecká diplomacie je zajímavější  než to co se na nás hrne každý den z komentářů , které výjimečně bývají i důvěryhodné,“ dodává Zdeněk Zbořil.    


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)