Svátek má: Květoslava

Regiony

Velikost textu:

Asistenti prevence kriminality zůstanou v ulicích Bohumína

Asistenti prevence kriminality zůstanou v ulicích Bohumína

Téměř třináct milionů korun se podařilo získat Bohumínu na pokračování projektu asistentů prevence kriminality.

Ilustrační foto
30. ledna 2023 - 12:00

Desítka lidí, kteří už osmým rokem pomáhají strážníkům, díky tomu zůstane v ulicích města další tři roky. Nadále se budou starat o bezpečnost dětí na přechodech, zmírňování konfliktů v problémových lokalitách a nově se připojí k policejnímu týmu prevence.

„Loni nám skončila dotace na jejich plat a vybavení, proto jsme hledali možnost, jak jejich financování zajistit i nadále. Využili jsme výzvy Ministerstva práce a sociálních věcí z Operačního programu zaměstnanost plus, který umožňuje získat peníze právě i na jejich činnost. Podali jsme žádost co nejrychleji, aby byl přechod z končícího programu na ten následující co nejplynulejší a nemuseli jsme řešit dlouhodobější absenci asistentů v ulicích. Podařilo se nám získat 12,6 milionů korun, které v příštích třech letech pokryjí většinu nákladů na jejich mzdy, vybavení i školení,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Stabilní parta deseti žen a mužů, jejichž práce jde vidět především u škol, kde zajišťují bezpečné přecházení žáků přes silnice, bude mít od letoška i novou pracovní náplň. „Rozhodli jsme se, že je zapojíme do našich dvou týmů prevence, které se soustředí na výchovu dětí v oblasti bezpečnosti. Jeden tým strážníků má na starosti přednášky ve školách, asistenti jim budou nápomocni v ukázkách a dalších aktivitách. Druhý tým se věnuje výuce znalostí silničních pravidel a cyklistických dovedností na dopravním hřišti, i tady najdou asistenti uplatnění,“ informoval ředitel Městské policie Bohumín Roman Honysz.

Uniformovaní, ale neozbrojení asistenti sice nedisponují takovými pravomocemi jako strážníci, i tak mají na svém kontě řadu zásahů, které přesahují preventivní význam. „Díky nim jsme v minulosti zadrželi několik hledaných osob. Pohybují se neustále v terénu a díky naší databázi mají detailní přehled o pachatelích, kteří unikají spravedlnosti. Opakovaně se stalo, že si při pochůzkách takové osoby všimli, okamžitě kontaktovali naše strážníky a hledaného sledovali do doby, než jej přijela zadržet hlídka,“ popsal Honysz s tím, že jejich všímavosti neunikli například ani zloději kol či zboží v obchodech.Projekt asistentů prevence kriminality vznikl v Bohumíně před osmi lety a mzdu původně osmi lidem, kteří díky němu získali novou práci, hradil úřad práce. Právě z řad nezaměstnaných se uchazeči o tento post vybírali. A jelikož se Bohumínu osvědčili, rozhodl si je ponechat i po skončení státní podpory. Jejich počet dokonce navýšil o dva na celkových deset. Kromě regulování provozu u přechodů v blízkosti škol kontrolují pravidelně park a dětské koutky, docházejí do problémových lokalit a radí lidem, kteří potřebují někam nasměrovat či cokoliv vyřešit.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala ana Končítková, tisková mluvčí, město Bohumín.

(rp,moravskoslezskenovinky.cz,foto:mestoBohumin)
Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%