Svátek má: Ignác

Regiony

Velikost textu:

Bohumín hledá strategického partnera pro svou nemocnici

Bohumín hledá strategického partnera pro svou nemocnici

Po více než ročních přípravách spouští Bohumín dvoukolovou veřejnou soutěž na prodej 51 akcií Bohumínské městské nemocnice za minimálně 10 milionů korun.

Nemocnice Bohumín
13. ledna 2021 - 12:00

Její vyhlášení na svém posledním zasedání jednomyslně schválili zdejší zastupitelé. Odprodejem třetinového podílu chce město získat menšinového partnera. Zájemci se do prvního kola mohou hlásit do 4. února.

„Nejde nám o privatizaci nemocnice, ale o snahu získat vhodného strategického partnera, který nám bude pomáhat se zkvalitňováním péče a rozvojem nemocnice. Té se momentálně daří, už druhým rokem je v kladných číslech a zvyšují se i městské investice do jejího rozvoje. V letošním roce plánujeme hned několik zásadních investic, tou největší je přístavba ambulantního traktu za téměř 30 milionů korun. Připravujeme ale i další projekty, například vybudování nové moderní léčebny dlouhodobě nemocných. Zdravotnické prostředí je však turbulentní, takže se o změnu struktury snažíme v době, kdy nejsme pod existenčním tlakem. Proto věříme, že bychom si s novým partnerem mohli vzájemně pomoci,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha s tím, že město partnera nehledá za každou cenu a nemocnice se nehodlá zbavit.

Na procesu hledání menšinového partnera pracuje město s vedením nemocnice už více než rok. „Slibujeme si od něj výměnu znalostí i pacientů z ambulancí a v případě potřeby i personální výpomoc. Nový menšinový vlastník by si zase mohl rozšířit své portfolio služeb o lůžkovou akutní péči a případně i další obory. Rozhodně nechceme být malým kolečkem velkého soukolí. Spolupráce by měla být výhodná pro obě strany,“ řekl ředitel bohumínského špitálu Svatopluk Němeček.V prvním kole soutěže musí uchazeči doložit splnění kritérií. „Partner musí mít minimálně pětileté zkušenosti s provozem lůžkových zdravotnických zařízení, protože ta mají svá specifika. Měl by disponovat chirurgickými a interními ambulancemi v dojezdové vzdálenosti maximálně jedné hodiny autem. A za předchozí tři roky musí prokázat obrat přes šedesát miliónů korun,“ upřesnil Němeček základní požadavky pro účast ve veřejné soutěži.

Případní postupující do druhého kola pak získají interní informace o chodu Bohumínské městské nemocnice a na základě toho připraví svou finální nabídku o vzájemné spolupráci. Na tu budou mít čas do konce března. Nejpozději do poloviny letošního roku by pak zastupitelé měli rozhodnout o výsledku soutěže, kterou případně mohou i zrušit.

Nemocnice v Bohumíně už 24 let spadá pod křídla města. To za tu dobu investovalo do jejího provozu i oprav několik stovek milionů korun. „Provozovat městskou nemocnici je v širokém okolí malý zázrak, a přesto se nám to už přes dvacet let daří. Posledních šest let přispíváme ročně 18 miliony na provoz, ale hlavně jsme zde v průběhu let investovali téměř 200 milionů korun. Pro komfort  a soukromí pacientů jsme rozdělili větší pokoje na menší, vybavili je novými toaletami a sprchami, pavilony jsme zateplili, zrekonstruovali jsme stravovací provoz, vybudovali nové operační sály a opravili výtahy. A stále usilujeme o další rozvoj nemocnice,“ dodal Vícha s tím, že pokud by město partnera našlo, dál by spravovalo celý nemocniční areál a jeho budovy. Nemocnice by tak jako dosud financovala pořizování nového vybavení a techniky.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Lucie Balcarová, tisková mluvčí, Bohumín.

(rp,moravskoslezskenovinky.cz,foto:měuBohumin)