Svátek má: Vratislav

Regiony

Velikost textu:

Bohumín se v novém dotačním období pokusí získat 63 milionů korun

Bohumín se v novém dotačním období pokusí získat 63 milionů korun

Nové chodníky, odborné učebny, nádoby na odpad nebo moderní veřejné osvětlení.

Ilustrační foto
7. listopadu 2022 - 12:00

Bohumín se měsíce připravoval na vyhlášení dotačních výzev pro období do roku 2027 a nyní žádá evropské i státní fondy o 63 milionů korun na sedm svých projektů, které by měly vylepšit prostředí škol i veřejná prostranství ve městě.

„Nejvyšší částky se pokusíme získat na výstavbu dvou nových chodníků. Ten první chceme stavět v Rychvaldské ulici, měl by mít délku 1,3 kilometru a žádáme na něj dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 17,8 milionů korun. Druhý v délce 1 kilometr má vzniknout v Ostravské ulici a ze stejného fondu bychom chtěli obdržet podporu ve výši 14,1 milionu korun,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Přes patnáct milionů korun by mohlo pomoci vylepšit dvě z místních základních škol. Skřečoňská škola by ráda vybudovala učebnu pro výuku chemie, fyziky a dalších přírodovědných předmětů, město na ni požádalo z Integrovaného regionální operačního programu (IROP) o 4,5 milionu korun. K velké proměně by mělo dojít i v budově Masarykovy základní školy, která by se díky dotaci mohla stát zcela bezbariérovou. „Projekt počítá s výstavbou výtahu, který by obsloužil všechna patra, a také s bezbariérovým sociálním zázemím. K tomu by měly přibýt tři nové učebny, dvě jazykové a jedna pro výuku přírodovědných předmětů,“ doplnil Macura s tím, že i v tomto případě město využilo výzvy IROP a požádalo o 11 milionů korun.

Obě žádosti však bude muset Bohumín podat opakovaně, Ministerstvo pro místní rozvoj 2. listopadu informovalo, že výzvy určené na lepší vybavení základních škol musí vyhlásit znovu. „Extrémní nápor žadatelů výrazně zpomalil informační systém a nelze tak spravedlivě stanovit pořadí předkládaných projektů,“ vysvětlili zástupci ministerstva s tím, že výzvy spustí na druhý pokus přibližně do konce tohoto měsíce.

Z Operačního fondu Zaměstnanost chce Bohumín zajistit pokračování projektu Asistentů prevence kriminality. Ti se v ulicích města objevili poprvé v roce 2015 a dohlížejí na bezpečnost dětí na přechodech i na veřejný pořádek. Dotace na jejich plat a vybavení by mohla dosáhnout 11 milionů korun a umožnit tak jejich působení až do roku 2025.Kromě evropských peněz má Bohumín v plánu získat i příspěvek od státu, konkrétně Státního fondu životního prostředí. Díky žádosti o dotaci ve výši 3,6 milionu korun by mohl obnovit veřejné osvětlení v městských částech. Prostřednictvím svých technických služeb BM servis zareagoval i na výzvu Operačního programu životního prostředí, a pokud by se mu podařilo získat 1,1 milionu korun, o něž usiluje, pokryl by částečně náklady na pořízení domovních popelnic na papír a plasty. Ty by v rámci nově zaváděného systému »door to door« měli obyvatelé rodinných domů začít využívat už od příštího roku.

Podávání žádostí v novém programovacím období předcházely měsíce příprav. „Začali jsme na projektech pracovat už na začátku letošního roku, abychom vyhotovili všechny potřebné podklady a byli schopni okamžitě reagovat na první výzvy. Pro všechny přihlášené investice jsme zajistili projektovou dokumentaci, studie proveditelnosti, stavební povolení a další náležitosti. Teď už nám nezbývá než doufat, že se nám prostředky na naše plány podaří získat,“ doplnila projektová manažerka bohumínské radnice Hana Gonsiorová.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Jana Končítková, tisková mluvčí, město Bohumín.

(rp,moravskolsezskenovinky.cz,foto:meuBohumin)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%