Svátek má: Květoslava

Regiony

Velikost textu:

Bohumínská knihovna má 100 let, slavit bude celý rok

Bohumínská knihovna má 100 let, slavit bude celý rok

Má sto let, ale pořád je »in«. Bohumínská knihovna si letos připomíná kulaté jubileum. Aktuálně má téměř dva tisíce aktivních uživatelů a disponuje 70 tisíci publikacemi.

Bohumínská knihovna
11. ledna 2023 - 12:00

Dávno už není jen pouhou půjčovnou knih. Nabízí informační služby a pořádá desítky vzdělávacích a zábavních akcí, kurzů i přednášek.

Oslavy stého výročí se budou prolínat všemi letošními velkými kulturními akcemi. První z nich vypukne už za měsíc, kdy městská kulturní agentura K3 pořádá 11. února v záblatské sokolovně maškarní ples na téma knižní hrdinové. Na sklonku března láká na týdenní knihovnický festival s přednáškami, autorským čtením a divadlem, do Bohumína na něj přijede například herečka Bára Seidlová, známá z filmů Lotrando a Zubejda, Snowboarďáci, Havel a také z řady českých seriálů.

„Připomínku výročí plánujeme promítnout i do akcí pro děti, na květen máme připravenou pohádkovou stezku městem s plněním zábavných úkolů, na červen jsme nachystali oslavy dne dětí s knižním podtextem. Velkolepé finále se odehraje na celostátním Dni železnice, který se u nás v Bohumíně uskuteční 23. září. Na něj naváže 28. září zábavný den otevřených dveří,“ informoval ředitel K3 Bohumín Karel Balcar.

Historie bohumínské knihovny se začala psát už na konci 19. stolení, v té době však byla výhradně spolkovou záležitostí. Za skutečný start jejího veřejného fungování lze považovat datum 28. září 1923, kdy došlo k podpisu smlouvy mezi Maticí osvěty lidové a Novým Bohumínem. Matice ji obci poskytla k užívání. „V období první republiky se knihovna rozvíjela, během druhé světové války však byla zcela zničena a zachránil se jen zlomek publikací,“ popsal Balcar. Další zkázu pro knihovnu znamenala ničivá povodeň v roce 1997, bylo zaplaveno a znehodnoceno přes 10 000 svazků knih. To už bibliotéka sídlila v dnešním působišti ve Vrchlického ulici. Fond se podařilo obnovit především díky štědrým darům.V posledních letech se každoročně upravují a vylepšují interiéry knihovny. Vznikly v ní nové vypůjční místnosti v dospělém oddělení, dětské oddělení se rozrostlo o místnost pro nejmenší čtenáře, bývalá studovna se transformovala v teen zónu zaměřenou na preference starších dětí. Změn se dočkala i přednášková místnost a sklad, který je dovybaven moderními posuvnými regály. Redesignem prošly také pobočky knihoven v městských částech.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Jana Končítková, tisková mluvčí, město Bohumín.

(rp,moravskoslezskenovinky.cz,foto: město Bohumín)
Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%