Svátek má: Teodor

Regiony

Velikost textu:

Cena primátora za nejlepší leteckou ukázku putuje do Maďarska

Cena primátora za nejlepší leteckou ukázku putuje do Maďarska

Tradiční Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky se letos konaly bez přítomnosti veřejnosti na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v původním termínu, v sobotu 19. a v neděli 20. září.

Ilustrační foto
22. září 2020 - 12:00

Navzdory epidemii covid-19 se akce uskutečnila s živým programem, který nabídl tradiční i premiérové ukázky armádních a bezpečnostních složek.

V přímých přenosech byly oba dny vysílány v obou víkendových dnech v České televizi a na vybraných platformách na internetu.

Letošní jubilejní dvacátý ročník akce byl výjimečný svou myšlenkou - poděkovat příslušníkům Integrovaného záchranného systému a bezpečnostních složek, kteří se velkou měrou podíleli na zvládnutí průběhu koronavirové krize. V programu se připomněla dvě významná výročí, 75 let od konce druhé světové války a 15 let od zavedení letounů JAS-39 Gripen do výzbroje Vzdušných sil AČR.

Již popáté se konala anketa veřejnosti o Cenu primátora za nejlepší leteckou ukázku akce. Letošním vítězem se stal Maté Majerik na maďarském JAS-39 Gripen. Rozhodli o tom hlasováním fanoušci na Facebookovém profilu města Ostravy. Cenu na konci nedělního programu za město předal náměstek primátora Zbyněk Pražák.

V minulých letech hlasující na první místo ankety poslali italskou akrobatickou skupinu Frecce Tricolori nebo dvojici českých pilotů Ivo Kardoš a Martin Šonka za jejich unikátní společnou ukázku nadzvukového bojového letounu JAS-39 Gripen a akrobatického speciálu Extra 300.

Program Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR i letos obohatili svou přítomností a dynamickými ukázkami strážníci Městské policie Ostrava (MPO). Komentovaný dynamický zákrok strážníků při narušení veřejného pořádku společně předvedli strážníci ze skupiny hipologie, kynologie a pořádkové služby operativního oddílu MPO.


V rámci plánovaného slavnostního ocenění příslušníků IZS a bezpečnostních sborů bylo oceněno také 45 strážníků Městské policie Ostrava.

Prestižní akci, které se doposud každoročně účastnily desetitisíce lidí, podporuje město Ostrava od roku 2008. Letos na ni vyčlenilo z rozpočtu částku 2 miliony a 60 tisíc korun.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál MSK)