Svátek má: Roman

Regiony

Velikost textu:

Českoislandské vzdělávání cirkusem míří ze škol a festivalů na tábory

Českoislandské vzdělávání cirkusem míří ze škol a festivalů na tábory

Po úspěšném jaru ve školách a na festivalech míří projekt Vzdělávání cirkusem na letní tábory.

Z výcviku
31. července 2022 - 12:00

Novocirkusové workshopy i představení Just Try It v podání týmu Cirkusu trochu jinak, umělců z islandského Hringleikur a mladých nadšenců z ostravské Circus teens academy nadchlo školáky v Kravařích, Opavě, Karviná a Morávce i žáky několika ostravských škol, kteří si ho užili na festivalu Cirkulum na Slezskostravském hradě. O prázdninách se budou cirkusem vzdělávat děti z dětských domovů, které se na oplátku chystají potěšit klienty domovů pro seniory.

Z aktivit ve školách, které měly být jednou z mnoha aktivit projektu Vzdělávání cirkusem – Education by circus, se stal první vrchol celého projektu. V každé škole probíhaly první den workshopy akrobacie, pohybu a žonglování a výběr nejšikovnějších dětí, které se druhý den zapojily do společného představení.  Reakce účastníků předčily všechna očekávání. Školáci neskrývali nadšení z netradiční formy vzdělávání, jejich učitelé vyzdvihli originální přístup k tématu šikany, které představení Just Try It řeší.

Ze škol pak přišly hezké reakce. „Program Education by circus patřil k nejlepším preventivním programům na naší škole. Nejen, že se žáci naučili něco nového a zajímavého, ale taky byli součástí následného příběhu, který vyjadřoval aktuální problém, se kterým se na školách potýkáme,“ napsali například pedagogové ze základní školy Kravařích.Představení Just Try It, které vzniklo díky podpoře z programu Kultura financovaného Fondy EHP, školákům představuje prostředí cirkusu a nenásilnou formou otevírá téma šikany mezi dětmi. „Spolupráci se školami se věnujeme dlouhodobě a proto jsme se rozhodli připravit představení zaměřené na problematiku, která je stále aktuálnější, a zprostředkovat dětem téma šikany jinou formou, než jak ho znají z besed nebo přednášek,“ vysvětli principál Cirkusu trochu jinak Václav Pokorný.

Návštěvy škol byly součástí projektu „Vzdělávání cirkusem – Education by circus“, který zahrnuje také tvůrčí spolupráci s dětmi z dětských domovů, přípravu představení pro školky Motýlí svět o vztahu k přírodě a životnímu prostředí nebo žonglérské a artistické dílny pro veřejnost. Projekt se představil také na mezinárodním festivalu CIRKULUM, který se letos přesunul z porubské Hlavní třídy na Slezskoostravský hrad. Festivalem ale projekt neskončil, bude pokračovat například na prázdninovém táboře pro děti z dětských domovů, které si s cirkusáky nacvičí společné představení a to pak odehrají v domovech pro seniory i na obecních slavnostech v regionu.

Moravskoslezskénovinky.cz informoval Vladislav Sobol.

(rp,moravskoslezskenovinky.cz,foto:Vladislav Sobol)