Svátek má: Gizela

Regiony

Velikost textu:

Čtyři polská vozidla skončila ve svodidlech dálnice D1

Čtyři polská vozidla skončila ve svodidlech dálnice D1

Tři jednotky hasičů zasahovaly v neděli 18.8.2019 ráno a dopoledne na dálnici D1 u Bílova (okres Nový Jičín) ve směru na Ostravu a Polsko u nehody menšího nákladního automobilu Iveco.

Polská dodávka skončila ve svodidlech
19. srpna 2019 - 12:00

Ten vezl na návěsu i na přívěsu celkem tři starší a poškozené osobní automobily. Hasiči museli postupně vytáhnout pomocí hydraulické ruky speciálu Bizona a položit na kola na okraj dálnice všechna čtyři vozidla.

Nehoda polského vozidla se obešla bez zranění. Dálnice D1 ve směru na Ostravu a Polsko zde byla během celého zásahu průjezdná levým pruhem, hasiči usměrňovali dopravu.

Nehoda se stala v neděli kolem půl osmé ráno. Polské vozidlo s přívěsem poškodilo téměř 100 metrů okrajových dálničních svodidel. Do Bílova vyjely postupně dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Bílovec a Ostrava-Zábřeh, odkud byl dodatečně povolán vyprošťovací speciál MB Actros Bizon s kontejnerovou mobilní dílnou. K nehodě také přijela jednotka dobrovolných hasičů ze Studénky.


Hasiči zabezpečili havarované Iveco před požárem a museli zachytit pomocí nasákavého sorbentu únik oleje z proražené olejové vany. Ještě nadvakrát pak museli řešit dodatečný únik nafty z poškozené palivové nádrže Iveca pomocí zachytávání do nádob a provizorního zatmelení – poprvé při vyproštění nákladu (tedy 3 převážených automobilů), kdy se Iveco odlehčilo, podruhé během a po vyproštění tohoto nákladního automobilu ze svodidel na silnici.

Pozoruhodné je, že při přečerpávání nafty si polský řidič Iveca klidně zapálil cigaretu jen asi dva až tři metry od místa úniku nafty v době, kdy tento únik řešilo několik hasičů…

Moravskoslezskenovinky.cz o celé záležitosti informoval mluvčí HZS Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

(vm, Moravskoslezskenovinky.cz, foto: HZS)