Svátek má: Miloš

Regiony

Velikost textu:

Den prevence přinesl alarmující výsledky

Den prevence přinesl alarmující výsledky

Alarmující výsledky - deset podezření na vysoké riziko cévní příhody, dva kožní bazaliomy, sluchové vady, polyp na hlasivkách, desítky žádanek na vyšetření prostaty a vyšší cholesterol odhalila bezplatná vyšetření v rámci Dne prevence v Nemocnici Nový Jičín.

Ilustrační foto
8. listopadu 2019 - 12:00

Zájem zdravotníky potěšil, preventivní akci využila stovka zájemců, výsledky už méně.

Výsledky říjnového Dne prevence v Nemocnici Nový Jičín ukazují, že podobné akce mají smysl a jsou i nadále potřebné. Zdravotnická zařízení skupiny AGEL proto pokračují v šíření osvěty a na listopad plánují další akce, tentokrát v Ostravě. Další bezplatná vyšetření chystají na úterý 12. listopadu urologická ambulance Vítkovické nemocnice, středu 13. listopadu ostravské Oční centrum AGEL a v pátek 15. listopadu Hornická poliklinika.

Den prevence Nemocnice Nový Jičín přiměl k návštěvě lékaře bez žádanky a předchozího objednání i pacienty, kteří se dosud neléčili. „U deseti osob jsme zjistili vysoké riziko vzniku cévní mozkové příhody, včetně významného aterosklerotického postižení krkavice a pozvali je na podrobnější vyšetření. Dále jsme se zaměřili na pacienty s migrénou a odhalili tři osoby, které dosud nebyly dostatečně vyšetřené a léčené,“ prozrazuje MUDr. Petr Kuba, primář oddělení neurologie Nemocnice Nový Jičín s tím, že celkem mělo o vyšetření zájem 61 pacientů. Rovněž na oddělení urologie dorazili muži, kteří dosud nikdy nenavštívili urologa, aby dostali žádanku na vyšetření prostaty v rámci akce MOVEMBER.


Kožní oddělení Nemocnice Nový Jičín zachytilo mezi vyšetřovanými dva bazaliomy a vydalo 14 žádanek na vyříznutí znaménka. Čtyři pacienti, kteří dorazili k vyšetření na oddělení ORL, si vyslechli diagnózy vady sluchu, dysfagie a polypu na hlasivkách. Potvrzuje se, že listopad je měsíc prevence a že lidé o preventivní prohlídky velmi stojí. „Výsledky, které Den prevence přinesl, nás ubezpečily, že tyto preventivní akce mají velký smysl a připomínají lidem, aby dbali o své zdraví dříve, než se objeví zdravotní komplikace. Zároveň jsou zdravotníci schopni poskytnout zájemcům i cenné rady, pokud již onemocněním trpí a chtějí se léčit,“ pochvaluje si Mgr. Petra Czyžová, manažerka ošetřovatelské péče v Nemocnici Nový Jičín a zdůrazňuje, že právě včasný záchyt onemocnění rozhoduje o úspěšnosti léčby.

Nejbližší preventivní vyšetření pořádají i urologická odborná ambulance Vítkovické nemocnice v Ostravě v úterý 12. listopadu, a to bezplatné vyšetření prostaty, varlat, močového měchýře i ledvin v rámci měsíce prevence rakoviny prostaty a varlat.

Ostravské Oční centrum AGEL, které sídlí v areálu Vítkovické nemocnice, se ve čtvrtek 14. listopadu otevře veřejnosti a na Dni otevřených dveří mimo jiné bezplatně změří zájemcům nitrooční tlak.

Hladinu cukru v krvi a krevní tlak změří zájemcům v pátek 15. listopadu na Dni prevence diabetu v Hornické poliklinice v Ostravě.

Moravskoslezskenovinky.cz o celé záležitosti informovala mluvčí společnosti Agel Radka Miloševská.

(vm,Moravskoslezskenovinky.cz, foto:Agel)