Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Děti zdolaly Dračí zub, vercajk jim sehnal elektrikář

Děti zdolaly Dračí zub, vercajk jim sehnal elektrikář

Jak se leze na Dračí zub, skálu známou z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny? A co skály na Rabštejně nebo v Adršpachu?

Z akce
15. července 2017 - 12:00

To všechno zkusili v posledních měsících kluci a holky z horolezeckého oddílu Beskyd Karviná, pro které se horolezectví postupně stává životním stylem. Na preso, karáble, drát a blembák neboli expresní smyčku, karabiny, lana, ochranné přilby a další pomůcky jim přispěla Nadace ČEZ, kterou o to požádal místopředseda oddílu Petr Pražma.

Ten kromě svého dobrovolnického působení u horolezců pracuje jako provozní elektrikář v Elektrárně Dětmarovice, jejíž zaměstnanci si mohou prostřednictvím Nadace ČEZ požádat o takzvané zaměstnanecké granty. Peníze na vybavení získal před rokem, takže vercajk už malí horolezci vyzkoušeli v Českém ráji, na Rabštejně, Čertových skalách nebo na začátku prázdnin v Adršpachu.

„Děti bereme do hor pravidelně a hodně je to baví, vidím to na svém synovi. A říkám si: když už s tím začal, tak ať to dělá pořádně. Když se naučí všechny zásady bezpečnosti, tak se mu nemůže stát, že bude v 18 s partou někde na skalách riskovat,“ vysvětlil elektrikář s tím, že jeho samotného táhne do skal svoboda, volnost, adrenalin, ale i smysl pro pořádek a disciplínu.


Právě bezpečnost považuje při práci s dětmi za nejdůležitější předseda spolku Pavel Vrána. „Horolezectví je krásný sport, ale hlavně při práci s mládeží musíme dbát na vysokou bezpečnost. Zásadní je používat kvalitní materiál a pravidelně ho obměňovat,“ dodal šéf karvinských horolezců jako poděkování za grant, který jim nákup materiálu pro děti umožnil.

O zaměstnanecké granty mohou Nadaci ČEZ požádat sportovní nebo hasičské oddíly, kulturní spolky, hendikepovaní nebo veřejně prospěšné organizace, ve kterých se aktivně angažují zaměstnanci Skupiny ČEZ. „O tom, které projekty budou vybrány, letos hlasovala víc než třetina zaměstnanců. Pokud mohou sami zaměstnanci vybírat projekty, na které se přispívá, hlasovat o nich a propagovat je mezi kolegy, jejich zájem o podobné aktivity se automaticky zvyšuje,“ řekla k přínosu tohoto typu grantů ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. V Moravskoslezském kraji letos nadace energetiků rozdělila mezi 17 projektů téměř 500 tisíc korun.

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.

Moravskoslezskenovinky.cz informoval Vladislav Sobol, mluvčí Skupiny ČEZ.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz,foto:cez)