Svátek má: Emílie

Regiony

Velikost textu:

Dialyzační střediska jsou na pacienty s COVID 19 připraveny

Dialyzační střediska jsou na pacienty s COVID 19 připraveny

Dialyzační střediska Bruntál, Bílovec, Bohumín, Ostrava, Třinec a Český Těšín  jsou připravena dialyzovat pacienty i s onemocněním Covid 19.

Ilustrační foto
21. října 2020 - 12:00

Péči o tyto pacienty zajišťuje důkladně proškolený zdravotnický personál. „Zkušenosti, jak se o tyto pacienty starat, aniž by personál nebo ostatní pacienti podstupovali vysoké riziko přenosu infekce, jsme získali na jaře. V současnosti pracujeme na 23 našich dialýzách v Česku s celkem 15 pozitivními pacienty. Situace zatím zvládáme,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.

Covid pozitivní pacienti jsou dialyzování v izolačních boxech nebo při větším počtu ve speciálních směnách, které jsou často v nočních hodinách, aby mohlo dojít k řádné dezinfekci střediska před příchodem ostatních pacientů. Kromě vlastních pacientů dialyzují tato střediska i pacienty, kteří jsou hospitalizovaní a do svého domovského střediska z nějakého důvodu dojíždět nemohou. „Velmi úzkou spolupráci máme například s Thomayerovou nemocnicí v Praze či Fakultní nemocnicí v Plzni, ale i s dalšími akutními lůžkovými zařízeními, kde jsme integrální součástí nemocničních komplexů,“ dodává Martin Kuncek.


Způsob, jak dialyzovat i covid pozitivní pacienty, vznikal na jaře při první vlně onemocnění. Pro covid  pozitivní pacienty jsou zpravidla vyčleněny večerní či noční směny. Zamezí se tak kontaktu s ostatními pacienty a středisko se po dokončení dialýzy vydezinfikuje ještě v přísnějším režimu.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál MSK)