Svátek má: Rostislav

Regiony

Velikost textu:

Do kašen a rezervoáru v Hájku se opět vrátí voda

Do kašen a rezervoáru v Hájku se opět vrátí voda

Statutární město Frýdek-Místek má ve své správě pět kašen, které s příchodem jara postupně odzimovává. Tedy opět do nich pouští vodu, kterou před zimou vypustilo, aby v nich nezamrzla a nepoškodila je.

Litinová kašna ve Frýdku-Místku.
2. dubna 2021 - 12:00

Odzimován bude také pramen v Hájku, který v zimním období vytéká z nerezového potrubí pod rezervoárem. Teploty by už ale hluboko pod bod mrazu neměly klesnout, takže příští týden budou kašny i rezervoár pramene v Hájku opět uvedeny do provozu.

O kašny a vodní pramen v Hájku se starají městské technické služby, které 6. dubna zahájí jejich pravidelnou údržbu. Než do nich vrátí vodu zkontrolují všechny jejich mechanické a elektrické části a udělají celkovou revizi.

Následně je vyčistí, napustí je  a spustí technologii, která v nich zajišťuje cirkulaci vody. U vodního pramene v Hájku bude zastaven bypass, takže voda nebude vytékat z nerezového potrubí, ale bude se opět shromažďovat a vytékat z rezervoáru.


Voda kašnami neprotéká, ale cirkuluje v nich. Je také chemicky upravována, aby se v nich minimalizovalo tvoření řas. Voda z kašen není pitná a není vhodná ani k osvěžení v parných letních dnech. K tomu slouží mlžítka, které město otestovalo v loňském roce, a které měly u veřejnosti úspěch.

Kníže Kamil Rohan vybudoval romantickou novogotickou perlu - zámek Sychrov

S jejich instalací vedle kašen na náměstích ve Frýdku i v Místku se počítá i letos. Voda z mlžítek je nezávadná, je do nich přiváděna rovnou z vodovodního řadu.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: Odbor Kancelář primátora)