Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

Do kraje přijdou další stamiliony na výměnu kotlů

Do kraje přijdou další stamiliony na výměnu kotlů

Moravskoslezský kraj se připravuje na 4.kolo kotlíkových dotací. Kolik peněz do kraje přijde, určí zájem občanů. Ostré žádosti pak bude krajský úřad přijímat na jaře příštího roku.

Ilustrační foto
5. října 2021 - 12:01

Lidé mají už jen necelý rok na výměnu neekologických kotlů. Od začátku září příštího roku bude totiž ze zákona zakázáno používat kotle první a druhé emisní třídy. Pokud je někdo neodstaví, hrozí mu pokuta až padesát tisíc korun. ,,Za posledních sedm let jsme v našem regionu schválili 22 tisíc žádostí o kotlíkovou dotaci. Z toho už je vyměněno i proplaceno přes 80 procent kotlů, k proplacení v tuto chvíli zbývá zhruba čtyři tisíce žádostí. Lokální topeniště jsou jedním z hlavních zdrojů znečištění ovzduší," říká  hejtman kraje Ivo Vondrák.

Ministerstvo životního prostředí na další výměny kotlů rozdělí krajům 5 a půl miliardy korun. Kraje ovšem musí prokázat zájem občanů o dotaci. Podmínky přidělení dotace nastavilo ministerstvo pro čtvrtou výzvu přísněji než v předchozích kolech.


Kromě tradičních podkladů, jako jsou například fotky stávajícího kotle nebo jeho revize, bude muset žadatel, až na stanovené výjimky, předložit i čisté příjmy celé domácnosti za rok 2020. Rodiny s vyššími příjmy si o dotaci na výměnu kotle budou moci žádat v rámci programu Nová zelená úsporám, na kotlíkovou dotaci přes krajský úřad totiž nedosáhnou.


(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál MSK)