Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

Dopravu v Havířově budou řídit chytré křižovatky

Dopravu v Havířově budou řídit chytré křižovatky

Máme chytré telefony, chytrá auta, ledničky a do konce roku i chytré křižovatky v rámci celého Havířova.

Ilustrační foto
26. ledna 2022 - 12:00

Tento inteligentní dopravní systém je důležitý pro bezpečné a rychlé projetí městem složek integrovaného záchranného systému, ale také pro synchronizaci s městskou hromadnou dopravou. Zajistit by tak měl plynulost provozu a nižší nehodovost. Plné fungování se očekává již koncem tohoto roku.

„Vybudování inteligentního dopravního systému v Havířově nás posune mezi takzvaná chytrá města nové generace. Od projektu čekáme především zajištění plynulejší a bezpečnější dopravy, a to i s ohledem na upřednostnění IZS v kooperaci s městskou hromadnou dopravou. Současný systém řízení semaforů je již zastaralý. Nový systém se bude snažit dopravu řídit tak, aby se netvořily kolony, například v ranní či odpolední špičce,“ popisuje výhody chytrých semaforů náměstek pro investice a chytré město Bohuslav Niemiec.


Inteligentní dopravní systém se zaměřuje na řízení, informování a sběr dat, který následně umožní optimalizaci dopravy. Investiční akce je spolufinancována z dotačního titulu ITI ostravské aglomerace „Telematika při IAD II“, město na modernizaci světelných křižovatek přispělo částkou 22 milionů korun.

Součástí systému bude i modul hlídání průjezdů křižovatek na červenou. Tento systém je již nově v provozu na sedmi havířovských křižovatkách.
(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál města Havířov)