Svátek má: Oldřiška

Regiony

Velikost textu:

Frýdek-Místek otestuje mlžítka. Sníží teplotu v ulicích?

Frýdek-Místek otestuje mlžítka. Sníží teplotu v ulicích?

Statutární město Frýdek-Místek hledá další možnosti, jak v horkých letních dnech snížit teplotu v ulicích. Dlouhodobě se snaží vysazovat nové stromy a keře, které poskytují přirozený stín.

Vizualizace mlžítek ve Frýdku-Místku.
10. července 2020 - 12:00

A už například letos na jaře snížilo počty sečí trávy, která zadržuje vodu v půdě. Nyní přichází s pilotním projektem na vybudování mlžítek na náměstí. Ta budou prostřednictvím vody vstřikované pod vysokým tlakem do trysek vytvářet jemný mlžný opar. Zpříjemní klima na rozpáleném náměstí a osvěží lidi, kteří jím procházejí.

„Mlžítka budou v průběhu července provizorně instalována na obou náměstích, tedy náměstí Svobody v Místku a také Zámeckém náměstí ve Frýdku. Umístěna budou v blízkosti kašen, které jsou napojeny na vodovodní řad. Instalace mlžítek v těchto místech tak nebude vyžadovat složité stavební úpravy, což navíc významně zkrátí dobu instalace, ale taky sníží pořizovací náklady,“ řekl náměstek primátora Karel Deutscher, který navrhl otestovat jedny z dalších vodních prvků ve městě.

„Pokud se mlžítka osvědčí, budeme hledat další vhodná místa pro jejich umístění, nejlépe opět v blízkosti již vedeného vodovodního potrubí,“ dodal náměstek Deutscher.


Mlžítka na náměstí instaluje městská společnost TS a.s., která má ve své správě také již zmíněné kašny. „Mlžítka budou nerezová ve tvaru hokejky. Aktivovat se budou prostřednictvím tlačítka. Vodní mlhu tak budou chrlit jen na základě manuálního spuštění v určitém časovém intervalu, což přispěje k většímu šetření vodou,“ řekl Jaromír Kohut, předseda představenstva městské společnosti TS a.s.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: Odbor Kancelář primátora)