Svátek má: Hugo

Regiony

Velikost textu:

Frýdek-Místek otestuje zavlažovací vaky

Frýdek-Místek otestuje zavlažovací vaky

Statutární město Frýdek-Místek se rozhodlo vzhledem k opakujícímu se suchu v jarních a letních měsících otestovat zavlažovací vaky pro stromy.

Frýdek-Místek-ilustrační foto
7. června 2018 - 12:00

Prozatím jich objednalo deset kusů, informovala Moravskoslezskenovinky.cz mluvčí frýdeckomístecké radnice Jana Matějíková. Instalovány budou u nově vysazených stromů v ulicích 8. pěšího pluku a Palackého.

Jedná se o lokality v centru města, s panelákovou a činžákovou zástavbou s hustou sítí komunikací, které v létě sálají teplo, a kde se přírodní vláha i z důvodu asfaltových ploch dlouho neudrží. Zavlažovací vaky jsou v takovýchto lokalitách ideálním řešením, nejsou závislé na stálém vodním zdroji, jejich instalace i obsluha je velmi jednoduchá, naplněny jsou během několika minut a následně vodu postupně uvolňují až ke kořenům stromů.


„Cílem je zvýšit šance na ujmutí nově vysazených stromů a keřů, které potřebují dostatečnou vláhu, aby neuhynuly, a aby nepřišly nazmar peníze vložené do jejich výsadby. Chci věřit, že se vaky nestanou předmětem zvýšeného zájmu vandalů nebo zlodějů, a že přinesou očekávaný efekt. V zahraničí je jejich používání zcela běžné,“ uvedl primátor Michal Pobucký s tím, že stromy fungují jako přírodní klimatizace a proto je nutné je chránit a pečovat o ně.


Náklady na pořízení deseti zavlažovacích vaků se pohybují okolo sedmi a půl tisíce korun. Službu ale odvedou za mnohem vyšší cenu. 

(vm, Moravskoslezskenovinky.cz, foto: Daniel Baránek)