Svátek má: Soběslav

Regiony

Velikost textu:

Gratulace! Ostrava obhájila své ratingové hodnocení

Gratulace! Ostrava obhájila své ratingové hodnocení

Město Ostrava potvrdilo podle mezinárodní ratingové agentury Moody´s své historicky nejvyšší ratingové hodnocení na úrovni Aa3/stabilní.

Ilustrační foto
30. července 2020 - 12:00

Ostrava tak znovu dosáhla na nejvyšší možný stupeň shodný s ratingem České republiky. Žádné město, kraj, ani jiný tuzemský subjekt nemůže mít vyšší ratingovou známku než stát, do něhož náleží.

Hodnocení přidělila agentura Moody´s Ostravě na základě podrobného prověření hospodaření města za uplynulý rok, stávající finanční situace, finančního výhledu a s přihlédnutím k enviromentálním, sociálním (zejména v souvislosti s pandemií koronaviru) a vládním rizikům. V letech 2015 až 2019 agentura městu prakticky každoročně zvyšovala ratingový stupeň a reflektovala tak tak důraz vedení města na odpovědné řízení městských financí.


„Agentura Moody´s ocenila i v těchto nesnadných časech konzervativní způsob finančního hospodaření města včetně každoroční revize běžných výdajů, zásadní pokles zadluženosti i průběžné vytváření finančních rezerv,“ uvedl primátor Tomáš Macura.


To se podle něj ukázalo jako velmi prozíravé zvlášť v souvislosti se současným překonáváním ekonomických důsledků epidemie covid-19 na příjmy města i dopadů na širší ekosystém. „Za velmi podstatné považuji, že aktualizované ratingové hodnocení již reflektuje i záměr města na přijetí nového dlouhodobého investičního úvěru ve výši 1,8 miliardy korun k urychlení strategických investic a dává předpoklad pro získání velmi konkurenceschopných nabídek od peněžních ústavů, “ dodal Tomáš Macura.

Město Ostrava je hodnoceno ratingovou agenturou Moody´s od roku 1998. Od té doby se postupně zlepšovalo od původního stupně Baa1 až po současný Aa3 stabilní.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál mmo)