Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Hasiči cvičili záchranu osob z vody pomocí vrtulníku

Hasiči cvičili záchranu osob z vody pomocí vrtulníku

V uplynulých třech dnech se téměř dvacítka hasičů - leteckých záchranářů z řad Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje vystřídala při výcviku s vrtulníkem.

Z průběhu cvičení
9. srpna 2019 - 12:00

Cvičení bylo zaměřeno na záchranu osob z vody pomocí palubního jeřábu stroje Bell 412EP. Jeho provozovatelem je Letecká služba Policie České republiky, vrtulník střídavě slouží na základně v Brně a v areálu stanice HZS MSK v Ostravě - Zábřehu.

Místem výcviku bylo nové uměle vytvořené jezero na rekultivované haldě v ostravské části Hrabůvka.

Zkušení piloti nejprve nízko nad hladinou vysadili do vody samotného záchranáře, který zajistil topícího se figuranta a při dalším obletu již k oběma soustředěným mužům obsluha palubního jeřábu spustila nebojácného zachránce, který zajistil finální vytažení z vody na palubu.

Zásahy ve výškách s využitím vrtulníku vyžadují kvalitní výcvik a pravidelné seznamování s možnostmi, postupy i riziky. Specialisté z řad hasičů - leteckých záchranářů jsou ve struktuře HZS Moravskoslezského kraje dislokování především na stanici v Ostravě - Porubě, která je v rámci kraje předurčena pro všechny typy zásahů ve výškách a nad volnou hloubkou.

Moravskoslezskenovinky.cz o celé záležitosti informoval mluvčí HZS Moravskoslezského kraje Jakub Kozák.

(vm, Moravskoslezskenovinky.cz, foto: HZS-Tomáš Lach)