Svátek má: Sáva

Regiony

Velikost textu:

Hasiči trénují v Černé Hoře vysokokapacitní čerpání vody

Hasiči trénují v Černé Hoře vysokokapacitní čerpání vody

HZS Moravskoslezského kraje se letos zapojil do třístranného dlouhodobého projektu Evropské unie Direct (Disaster Resilient Communities and Towns), jehož součástí je celkem šest pětidenních výcviků v ČR, Slovinsku a Černé Hoře.

Ilustrační foto
21. listopadu 2017 - 12:00

Na vysokokapacitní čerpání vody (HCP), které pomáhá odstraňovat velké vodní laguny především při povodních, je zaměřen mezinárodní výcvik v Černé Hoře, který zahájil v pondělí 20.11.2017 desetičlenný tým profesionálních hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), a to ve spolupráci s domácími a slovinskými hasiči.

Na programu je například seznámení se zásahovou technikou hasičů v oblasti kolem černohorského hlavního města Podgorica, teoretická příprava a praktické výcviky v terénu. Výkonná vodní čerpadla budou mít moravskoslezští hasiči zapůjčená v místě výcviku.

HZS MSK se letos zapojil do třístranného dlouhodobého projektu Evropské unie Direct (Disaster Resilient Communities and Towns), jehož součástí je celkem šest pětidenních výcviků v ČR, Slovinsku a Černé Hoře a další společné mezinárodní akce, například odborné konference, zaměřené na zkušenosti ze snižování rizik při velkých katastrofách.


První společný výcvik, který připravil HZS MSK, se konal v červnu 2017 v Ostravě a okolí na téma dopravní nehody. Specializoval se na záchranu zraněných a zaklíněných osob z havarovaných vozidel.

Ve druhé polovině října odjeli hasiči z HZS MSK do Slovinska na druhou část společného výcviku se slovinskými a černohorskými hasiči, zaměřeného na likvidaci požárů v přírodě. Ve zmíněných třech zemích se uskuteční celkem šest společných specializovaných výcviků.

Moravskoslezskenovinky.cz informoval por. Mgr. Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:arch.hzs)