Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

Havlíčkovo nábřeží se mění v takzvanou Ostravskou Kodaň

Havlíčkovo nábřeží se mění v takzvanou Ostravskou Kodaň

Rekonstrukce se tentokrát týkala dvou úseků na ostravském Havlíčkově nábřeží – sjezdu z mostu Miloše Sýkory po Hradní lávku a oblasti mezi ulicemi Na Hradbách a Kostelní.

Vizualizace Havlíčkova nábřeží.
27. ledna 2022 - 12:00

Pokud jde o proměnu Havlíčkova nábřeží, jedná se o další etapu. ,,V úseku od krajského soudu po Hradní lávku jsme nechali vyměnit povrchy, rozšířili prostor před Dockem navýšením nábřežní zdi, vysadili nové stromy a celý prostor doplnili o designový mobiliář. Parkovací stání jsme nově přesunuli pod most,“ shrnula náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Co se týče prvního zmíněného úseku, zřejmě nejviditelnější proměnou prošlo Havlíčkovo nábřeží, kde přibyla nová visutá galerie, která dohromady čítá plochu 220 metrů čtverečních a tvoří ji železobetonová monolitická deska, vyložená přes hranu nábřežní zdi.

Navýšení kyklopského zdiva v délce 143 metrů umožnilo vybudovat chodník podél řeky a oddělit jej tak od cyklostezky. Pochozí část galerie má kamennou dlažbu a povrch místy upravují rovněž skleněné desky z vrstveného skla, jejichž součástí je taktéž protiskluzová úprava.

Tyto desky jsou navíc podsvíceny reflektory. Lokalitu nově obohatil moderní městský mobiliář v podobě 15 laviček, 11 odpadkových košů a informační tabule. Úsek ohraničený ulicemi Na Hradbách a Kostelní doznal také změn. Přibylo v něm nově 210 délkových metrů cyklostezky a chodníku podél nábřežní zdi, chodník i komunikace mají nový povrch.


Zaparkovat lze na 21 parkovacích místech. Rekonstrukcí prošlo rovněž veřejné osvětlení, kdy bylo provedeno nové kabelové vedení sítě, včetně stožárů a svítidel s LED technologií. Zrekonstruované nábřeží je již zpřístupněno, nicméně stavba prozatím není zcela dokončena.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: mmo)