Svátek má: Jaromír

Regiony

Velikost textu:

I letos se Opava zapojí do oslav Dne stromů 2017

I letos se Opava zapojí do oslav Dne stromů 2017

Vše začalo o víkendu 30. září komentovanými prohlídkami v Arboretu. Následují akce nazvaná Procházka Městskými sady, která 11. října od 15 hodin přiblíží největší opavský park trochu více zblízka.

Ilustrační foto
6. října 2017 - 12:00

Den stromů, mezinárodní svátek, který se slaví ve více než 40 zemích světa již od 19. století. Svátek oslavující stromy jako nepostradatelné součásti našeho života i krajiny, jako poskytovatele potravy a příbytků pro mnoho živočichů i chladného stínu v parných letních dnech. Den zelených gigantů, bez kterých by naše planeta nemohla existovat. Stejně jako v minulých letech, tak i letos se Opava zapojí do oslav Dne stromů, který pravidelně spadá na 20. října. Kromě hlavní oslavy, která se uskuteční 22. října, se mohou Opavané těšit i na řadu doprovodných programů.

V týdnu od 7. do 14. října proběhne v sadech Svobody v aleji u Obecního domu Výstava na stromech spolku NaZemi, tentokrát na téma Příběh banánu. „Návštěvníci se zde mimo jiné dozvědí, v jak těžkých podmínkách pracují lidé na banánových plantážích v Panamě a v Kostarice a co vše musí pro pěstování této sladké pochoutky vytrpět,“ přiblížila akci Kateřina Hnátová, koordinátorka EVVO.

V sobotu 14. října se mohou všichni, kdo rádi sbírají houby, vydat do Zámeckého parku v Raduni. Zde se od 7.30 hodin uskuteční houbařská vycházka ve společnosti mykologa Víta Balnera. V úterý 17. října se Opavané mohou těšit na filmový podvečer v Matičním domě, kde se bude od 18 hodin promítat vítězný film 42. ročníku MFF Ekofilm Muž, který zastínil hory.


Hlavní oslava se uskuteční v neděli 22. října od 13 do 15 hodin v sadech Svobody. Park v tomto čase ožije řadou stanovišť, která budou obsazena zástupci z řad opavských škol, ale také včelaři, zahrádkáři, lesníky, houbaři, řezbáři a dalšími.

„Těšit se můžete na kreativní dílničky, ochutnávky plodů stromů, tvoření ze dřeva, mykologickou výstavku, ukázku historických pil a mnoho dalšího,“ doplnila organizátorka. Odpoledne se potom uskuteční komentovaná prohlídka pod názvem Historie sadů u muzea. V případě nepříznivého počasí bude celá akce přeložena na neděli 29. října.

Z kraje listopadu sedmý ročník oslav Dne stromů uzavře výsadba stromků u Sv. Anny v Opavě, která se koná ve spolupráci s neziskovou organizací Sázíme stromy. V pátek 3. listopadu budou stromy sadit žáci opavských základních škol, v sobotu 4. listopadu potom bude výsadba stromů určena široké veřejnosti.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Mgr. Lada Dobrovolná, tisková mluvčí Magistrátu města Opavy.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:arch)