Svátek má: Ilja

Regiony

Velikost textu:

Karviná přichází o památný 200 let starý buk v Černém lese

Karviná přichází o památný 200 let starý buk v Černém lese

Unikátní památný buk v karvinském Černém lese zničily houby. Část stromu v koruně se už odlomila a zřítila k zemi.

Buk, odlomená koruna
10. srpna 2017 - 12:00
35 metrů vysoký buk lesní byl památným stromem vyhlášen v roce 2011, má nejméně 200 let, koruna je široká 25 metrů a obvod kmene je necelých pět metrů. Aktuálně zvlášť nedoporučujeme jízdu na kole ani procházku po stezce v blízkosti stromu – mohl by být nebezpečný.

Karvinský magistrát (odbor stavební a životního prostředí) osadil u buku infotabuli pro návštěvníky lesa a strom se stal v posledních letech příjemnou atrakcí. Informovali jsme vlastníka – Lesy České republiky, které přislíbily prohlídku a urychlené odstranění spadlých částí stromu. Karvinský magistrát bude zřejmě nucen vyřadit buk ze seznamu památných stromů a nevylučujeme ani nutnost strom definitivně pokácet. Stav ještě bude zevrubně prozkoumán a požádáme o stanovisko také Agenturu ochrany přírody ČR.

Stromu se už odlomila část koruny a na spadlých částech je jasně patrné, že je poškozený od paty kmene až ke koruně, ovšem zevnitř. Houby se ve dřevě vyvíjely už delší dobu a zvenčí jsou viditelné plodnice. Vzhledem k výšce stromu ale nebylo možné odhalit vady dříve, protože má normální listy a strom samotný nevykazuje při zběžné obhlídce žádné evidentní známky poškození.

Nyní patří lokalita Lesům České republiky, ale dříve bývala zakázaným územím - armádním prostorem vyčleněným pro posádku a cvičení vojsk někdejší Varšavské smlouvy. Je lesem hraničním (s Polskem) a sídlila tu protiraketová obrana. Kvůli nepřístupnosti lesa a dlouho i tohoto úseku státní hranice byly v některých částech lesa prakticky minimální zásahy. Buk je unikátní, protože i v jeho v okolí rostou stromy mnohem mladší. Buk lesní se dle odborníků může ve zdraví ,,dožít“ i pěti set let.


Buk z Černého lesa byl desátý v anketě Strom roku 2013 a za získanou finanční odměnu ze soutěže jsme vysadili dva nové krásné stromy v centru města.

V Karviné pečujeme celkem o sedm památných stromů plus jeden keř – shodou okolností jde o keř brslenu opět v Černém lese, ten náš magistrátní odbor stavební a životního prostředí vyhlásil památným teprve před rokem. Dva památné stromy máme v zámeckém parku a další tři buky po městě, jeden památný dub pak roste přímo v centru.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Mgr. Šárka Swiderová, tisková mluvčí Magistrátu města Karviné.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:mmk)