Svátek má: Marián

Regiony

Velikost textu:

Karviná: Syntetickou DNA proti krádežím kol

Karviná: Syntetickou DNA proti krádežím kol

V Karviné je možné zlepšit úroveň zabezpečení vlastního jízdního kola jeho forenzním označením syntetickou DNA.

Ilustrační foto
5. srpna 2018 - 12:00

Jedná se o moderní a dynamicky se rozvíjející forenzní metodu značení majetku. V Karviné jsou takto od roku 2014 označována jízdní kola a kompenzační pomůcky pro osoby tělesně postižené, především pak invalidní vozíky. Toto značení není pouhým okem viditelné, proto je každá označená věc opatřena také samolepkou, která varuje potencionálního pachatele. Informovaly o tom webové stránky karvinské radnice.


Značení probíhá v areálu Městské policie Karviná v Univerzitním parku v Karviné-Fryštátě. Projekt je postaven tak, že občané POHYBUJÍCÍ SE na území města mohou tuto službu BEZPLATNĚ využít. Trvalý pobyt v Karviné není podmínkou.

Postačí občanský nebo jiný průkaz hodnověrně prokazující totožnost + doklad prokazující vlastnictví (kdo nedohledá, postačí na místě vypsat čestné prohlášení o vlastnictví věci + NAPROSTO čisté jízdní kolo (nikoli pohledově, ale fakticky – včetně pohyblivých částí). Forenzní značení je velmi efektivním pomocníkem v boji proti krádežím jízdních kol. Za pouhé první čtyři roky se podařilo snížit počet odcizení na polovinu původního stavu z roku 2013.

(vm, Moravskoslezskenovinky.cz, foto: Město Karviná)