Svátek má: Lenka

Regiony

Velikost textu:

Karvinou zdobí další mural

Karvinou zdobí další mural

Na podzim se objevila velkoformátová malba na hale házené. Od tohoto týdne další streetartová malba zdobí boční stěnu bytového domu na ulici Borovského. Oba muraly vznikly v rámci společného projektu Karviné a polského partnerského města Jastrzębie-Zdrój.

Mural
15. března 2023 - 12:00

Nový mural namaloval polský streetartový umělec Kamil Kuzko během pěti dnů na boční stěnu bytového dům 814 v Karviné-Ráji. „Autor muralu je zároveň profesor na Akademii umění v Krakově a na graffiti a street art scéně působí od poloviny devadesátých let minulého století,“ prozradil produkční Nikola Vavrous. Na stěně domu jsou vyobrazeni dva mladí lidé, kteří se z oken dívají každý na něco jiného. „Paní kouká na moderní Karvinou a pán na starou Karvinou. Ale je to tak, že každý člověk dílo popíše podle svého, necháme to na kolemjdoucích. Každý to bude popisovat podle své nálady a tak se ten výklad může měnit,“ vysvětlila kurátorka umění ve veřejném prostoru Alexandra Kroliková.

Mural na stěně bytového domu je v pořadí druhý, který zdobí dominantní objekty ve městě. První velkoplošná malba vznikla loni na podzim na házenkářské hale, je na něm vyobrazena legenda karvinské házené František Brůna. Oba muraly se realizovaly v rámci česko-polského projektu. „Inspirovali jsme se v zahraničí, protože například ve Španělsku nebo Portugalsku se s takovými malbami potkáváme na každém kroku. Je to velmi zajímavé a moderní. Domluvili jsme se proto s naším partnerským městem Jastrzębie-Zdrój na česko-polském projektu, který nám vyšel,“ říká náměstek primátora Karviné Lukáš Raszyk (ČSSD).V rámci projektu se připravuje fotosoutěž spojená s muraly a také dva poznávací výlety za muraly v Karviné a Jastrzębie-Zdrój. Obojí by mělo proběhnout od poloviny tohoto roku.

Moravskoslezskenovinky.cz informoval Bc. Lukáš Hudeček, tiskový mluvčí, Statutární město Karviná.

(rp,moravskoslezskenovinky.cz,foto:smkarvina)Kdo se podle vás stane příštím americkým prezidentem?