Svátek má: Roman

Regiony

Velikost textu:

Karvinští kriminalisté obvinili muže ze zločinu týraní zvířat

Karvinští kriminalisté obvinili muže ze zločinu týraní zvířat

Zápach linoucí se z jednoho bytu v Havířově a obava o život jeho obyvatele, který zde již delší dobu nebyl viděn, vedla letos v březnu sousedy k přivolání policie. Za asistence hasičů vstoupili policisté do bytu,  v jehož místnostech v plastových přepravkách nalezli hady a další drobné živočichy.

Z místa činu
30. července 2022 - 12:00

Více než desítka plazů, přičemž jeden z nich byl jedovatý, několik hlodavců a pavouků byli chování v naprosto nevyhovujících podmínkách. Jeden dospělý had a dvě mláďata tyto podmínky nepřežili. V plastových krabicích neměli vytvořené dostatečné podmínky odpovídající jejich životním potřebám, nebyly přizpůsobeny jejich velikosti. V mnohých chyběla podestýlka nebo byla promísena s již hnijícím trusem a hadími svlečkami. Chovaní plazi neměli přístup k vodě, nebylo zajištěno vyhřívání přepravek. Také potkani a pavouci byli přechovávaní v naprosto nevyhovujících podmínkách.

Zvířata byla dehydrovaná, apatická, zjevně jevila známky vyčerpání. To potvrdil také přivolaný herpetolog, který následně přeživším hadům zajistil přiměřené umístění. Také pavouci byli předání do odborné péče. Ovšem hlodavci byli v tak vážné stavu, že museli být veterinářem utraceni.

Nájemce bytu posléze policistům uvedl, že některá zvířata byla jeho vlastí, některá chtěl darovat kamarádům. Doznal, že pro chov jedovatého jedince neměl potřebné povolení. Neměl dojem, že by se o zvířata nedostatečně staral.Vyžádané posudky odborníků ovšem hovořily o opaku. Potvrdily prvotní závěry herpetologa i veterináře, že všechna zvířata žila v naprosto nevyhovujících podmínkách, které byly následnou příčinou špatného zdravotního stavu vedoucího v některých případech k eutanazii či úhynu.

Karvinští kriminalisté pětadvacetiletého muže obvinili ze spáchání zločinu týrání zvířat, za což mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Moravskoslezskénovinky.cz informovala por. Mgr. Daniela Vlčková, tisková mluvčí KŘP Moravskoslezského kraje.

(rp,moravskoslezskenovinky.cz,foto:KRP MSK)

por. Mgr. Daniela Vlčková
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
Tel.: 974 721 204, 603 190 700