Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

Klienty Domova Iris ještě letos potěší nová zahrada

Klienty Domova Iris ještě letos potěší nová zahrada

Zahrada u Domova pro seniory Iris v Mariánských Horách prochází revitalizací. Město Ostrava na ni uvolnilo ze svého Fondu životního prostředí téměř 1,4 milionu korun. Úpravy začaly tento týden, skončí letos v listopadu.

Současný stav zahrady v Domově Iris
1. října 2020 - 12:00

Zahrada v zadní části domova neodpovídá potřebám klientů. Ani v jeho okolí není vhodné místo pro trávení volného času. "Z městského fondu uhradíme dendrologický průzkum stávajících dřevin, pěstební opatření, terénní úpravy, pořízení nového mobiliáře a výsadbu zeleně. Revitalizace zahrady přispěje k větší pohodě nejen klientů, jejich rodin a přátel během návštěv, ale bude určitě příjemným zpestřením i pro zaměstnance domova," řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Součástí úprav zahrady je především nové pojetí zpevněných ploch z dlažby většího formátu, nové altány nebo místa k posezení a odpočinku včetně umístění fittness prvků, vhodných pro seniory. Dojde také k úpravě stávajícího pietního místa. Změní svou podobu tak, že v zahradě vznikne kamenná zídka s artefaktem, u kterého budou moci klienti domova zapálit svíčku při vzpomínce na své blízké například v období dušiček.

Díky obnově zeleně, která zahrnuje i kácení několika neperspektivních dřevin se prostor zahrady opticky zvětší. Zeleň bude doplněna o listnaté stromy a jedli, která bude sloužit i jako vánoční strom. Záhony na okrajích chodníků budou osázeny trvalkami a travinami pro celoroční efekt a jejich vonné silice budou v letních dnech zpříjemňovat pobyt venku. V celém prostoru vznikne několik druhů posezení a míst k odpočinku tak, aby se klienti či návštěvníci rozprostřeli do celého prostoru.


Celková cena úprav je 3,55 milionu korun včetně DPH. Kromě příspěvku z městského fondu se na úhradě celkových nákladů podílí s částkou pět set tisíc korun také společnost OVAK, která na revitalizaci zahrady přispěla jako projev solidarity Ostravě a jejím občanům, kteří jsou v době pandemie nejohroženější skupinou. Zbylou část nákladů uhradí domov ze svých prostředků.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: mmo)