Svátek má: Roman

Regiony

Velikost textu:

Kojení v Nemocnici Nový Jičín podporují nejen během Světového týdne

Kojení v Nemocnici Nový Jičín podporují nejen během Světového týdne

První srpnový týden i letos patří tématu kojení. Světový týden kojení vyhlašuje každoročně organizace WABA (World Aliance for Breastfeeding Action), aby upozornila, nakolik je kojení pro život dítěte významné.

Ilustrační foto
3. srpna 2022 - 12:00

Kojení dlouhodobě podporuje také Nemocnice AGEL Nový Jičín, která provozuje také vlastní laktační poradnu. Ta je maminkám k dispozici celoročně a zdarma.

„Mateřské mléko je pro novorozené dítě nenahraditelné, a to nejen z nutričního hlediska. Kromě všech důležitých látek, které mléko obsahuje, během kojením probíhá také velmi důležitý fyzický a emocionální kontakt mezi maminkou a dítětem. Dítě při kojení vnímá matčino srdíčko, cítí klid a bezpečí, vlivem čehož pak lépe prospívá,“ vysvětluje MUDr. Eva Opletalová, vedoucí lékařka novorozeneckého oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín s tím, že kojené děti mají také statisticky lepší imunitu i vyšší inteligenci.

Cílem novojičínské nemocnice proto je, aby z porodnice odcházelo co nejvíce dětí kojených – ideálně plně. „Maminkám nabízíme ohledně kojení veškerou podporu. Samozřejmostí jsou rady ohledně vhodných poloh, techniky a taktiky kojení či správné stravy pro nastartování laktace. K dispozici máme ale i různé pomůcky pro snazší či bezpečnější kojení a řešíme i případné ragády, tedy praskliny na bradavkách, záněty prsu či jakékoliv jiné potíže související s kojením,“ vyjmenovává MUDr. Opletalová a dodává, že samozřejmostí je v novojičínské porodnici i poporodní bonding, který rozvoj laktace také podporuje.Co se týče trendů, pozoruje lékařka v posledních letech zvýšený zájem o kojení. „Každá maminka je samozřejmě jiná a má svůj vlastní názor a přístup, obecně je ale o kojení velký zájem a maminky samotné mnohdy projevují opravdu intenzivní snahu efektivně kojit, i když to pro některé ze začátku není vůbec snadné. Takový přístup je pro děti rozhodně velkou výhrou a i my zdravotníci jej vždy vítáme,“ uzavírá lékařka s tím, že zájemkyně mohou o rady či pomoc s kojením požádat v novojičínské laktační poradně nejen během pobytu v porodnici, ale zdarma i kdykoliv později, a to na telefonním čísle 556 773 723, non-stop 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu.

Moravskoslezskenovinky.cz informoval Mgr. Adam Knesl, tiskový mluvčí, AGEL a.s.

(rp,moravskoslůezskenovinky.cz,foto:agel)