Svátek má: Jaromír

Regiony

Velikost textu:

Komunitní zahrada Tržnice v Ostravě se dočká své stálé podoby

Komunitní zahrada Tržnice v Ostravě se dočká své stálé podoby

Komunitní zahrada Tržnice, jejíž podoba doposud vyplývala ze sezónního využití místa, se díky finanční podpoře statutárního města Ostrava a Nadačního fondu Veolia, dočká své trvalé podoby.

Komunitní zahrada Tržnice
4. října 2017 - 12:00

Stávající plocha bude rozšířena do podoby jak komunitní zahrady, tak přírodního, i když uměle vybudovaného parku, který bude nabízet zajímavé možnosti aktivit vázaných nejen k tématu komunity a pěstitelství. Park se tak stane novou atraktivní plochou Černé louky a podpoří její funkci jako výstavního a vzdělávacího prostoru pro veřejnost.

Komunitní zahrada Tržnice byla založena v roce 2015 Kulturním centrem Cooltour Ostrava na nevyužité zelené ploše Černé louky v centru města na pozemku, kde dříve stávalo mořské akvárium. Tento slunný prostor, ideální pro pěstování zeleniny a jiných plodin začal být aktivně využíván obyvateli Ostravy, kteří nedisponují vlastní zahrádkou. Zahrada se tak pro ně stala ideální cestou, jak získat vlastní produkty, přiblížit se k přírodě a hodnotám předků, a také posilovat mezilidské vztahy a sousedskou soudržnost. Zahrada si každý rok získávala stále větší oblibu, o čemž svědčil vzrůstající počet jejích aktivních členů, kteří vytvořili jedinečnou komunitu, která se zaměřuje především na ekologický a zdravý přístup k životnímu stylu.


Fungování Komunitní zahrady Tržnice vyplývá ze sezónního využití místa v letních měsících, kdy musela být opakovaně stavěna a likvidována, vždy před a po tomto období. Díky projektu Komunitního parku Tržnice ovšem vznikne celoročně funkční komunitní zahrada a s ní spojený komunitní park pro širokou veřejnost, který nejen více zalidní a oživí prostředí ostravských výstav, ale také přináší potenciál konání nepřerušovaných aktivit spojených s participací obyvatel města.

Prostor stálé Komunitní zahrady Tržnice bude rozdělen na dvě specifické části. A to na „soukromou část“, kde mohou zájemci pěstovat vlastní zeleninu či květiny na speciálních vyvýšených záhonech. Toto prostředí má obohatit také místo pro odpočinek, přírodní sedací souprava či prostor pro společné diskuse a přednášky spojené s tématem komunitního zahradničení.

Druhá část pak bude určena pro širokou veřejnost. Budou se v ní nacházet záhony a přírodní stěny vytvořené z balíků slámy, které nabídnou všem věkovým skupinám možnost trávení volného času určeného pro odpočinek, piknik či například sledování tzv. „hmyzího hotelu“.

Samotná realizace projektu je možná díky získání peněžních prostředků z rozpočtu statutárního města Ostravy pro rok 2017 v oblasti Revitalizace veřejného prostoru. Projekt dále podpořili Nadační fond Veolia v rámci své dotační činnosti „Minigranty 2017“ a Ostravské výstavy a.s.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Barbora Kocmánková za Kulturní centrum Cooltour, Ostrava.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:kcc)