Svátek má: Adriana

Regiony

Velikost textu:

Konference o ochraně kulturních památek i s cvičením hasičů

Konference o ochraně kulturních památek i s cvičením hasičů

Odborníci na nejrůznější aspekty ochrany kulturních památek z veřejného i soukromého sektoru, včetně profesionálních hasičů, přednášeli a diskutovali na konferenci „Požární ochrana kulturního dědictví v Moravskoslezském kraji“, která se konala na zámku v Hradci nad Moravicí.

Cvičení
11. října 2018 - 12:00

Památky v Moravskoslezském kraji jsou podle nich mnohdy proti vzniku a šíření požáru nedostatečně chráněné.

Hasičský záchranný sbor (HZS) Moravskoslezského kraje byl jedním ze spoluorganizátorů akce, která se konala pod záštitou náměstka ministra kultury pro řízení sekce kulturního dědictví Vlastislava Ourody, prvního náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáše Curyla, ředitele HZS Moravskoslezského kraje brig. gen. Vladimíra Vlčka a ředitele územního odborného pracoviště NPÚ Ostrava Michala Zezuly.

Ředitel Územního odboru HZS MSK Bruntál plk. Jiří Patrovský hovořil o obecných pravidlech zásahu jednotek hasičů u historických objektů, náměstek krajského ředitele pro prevenci a CNP plk. Miloš Střelka rozebral kulturní památky a jejich požární ochranu z pohledu projektových a provozních podmínek.

Vedoucí stavební prevence, kontrolní činnosti a ZPP plk. Martin Pliska se zaměřil na analýzu stavu zabezpečení požární ochrany a doporučení zvýšení ochrany u vybraných památek v Moravskoslezském kraji.

Zajímavý seminář o ne_bezpečnosti plynových zařízení i komínů

Daniel Král ze společnosti Safe Home europe hovořil o roli požárně bezpečnostních zařízení při ochraně hmotného kulturního dědictví. Pracovníci Národního památkového ústavu (NPÚ) Ostrava se na závěr teoretické části konference zaměřili na okolnosti, důsledky a následnou činnost v souvislosti s požáry dvou významných kulturních památek v Moravskoslezském kraji – dřevěného kostela v Gutech a objektu bývalé Karnoly v Krnově.

V odpolední praktické části předvedlo šest jednotek profesionálních (HZS MSK) a dobrovolných hasičů účastníkům konference ukázku hašení požáru ve druhém nadzemním podlaží bílé části zámku v Hradci nad Moravicí, spojenou se záchranou dvou osob. Zásah hasičů byl komentován. Informoval HZS Moravskoslezského kraje.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz,foto:hzsmsk)