Svátek má: Darina

Regiony

Velikost textu:

Krajští zastupitelé připravili návrh rozpočtu na příští rok

Krajští zastupitelé připravili návrh rozpočtu na příští rok

S jak velkým balíkem peněz bude příští rok hospodařit Moravskoslezský kraj? O tom všem už rozhodnou noví krajští zastupitelé, kteří vzejdou z podzimních voleb.

Z jednání zastupitelstva
8. září 2020 - 12:00

Stávající vedení kraje svým nástupcům připravilo základní parametry návrhu rozpočtu na rok 2021 a navrhlo rámec nového úvěru.

Schválení těchto parametrů umožní novým zastupitelům pokračovat v přípravě návrhu rozpočtu na rok 2021 a schválit ho do konce letošního prosince tak, aby kraj nemusel začínat rok 2021 v rozpočtovém provizoriu.

„Je zřejmé, že pokles české ekonomiky a přijatá vládní opatření budou mít v letošním roce negativní vliv na výši příjmů Moravskoslezského kraje. Proto jsme byli nuceni navrhnout na příští rok schodkový rozpočet ve výši 9,1 miliardy korun s nerozepsanou částí zdrojů ve výši 250 milionů korun, kterou rozdělí nové vedení dle svých priorit před schvalováním konečného návrhu rozpočtu. Aby kraj mohl dále investovat do rozvoje, bude zřejmě nezbytné vzít si investiční úvěr,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že kraji by pomohl 3miliardový úvěr. „Záležet to ale bude už na novém zastupitelstvu, které vzejde z podzimních krajských voleb. My jsme pracovali pouze na jakési přípravě,“ vysvětlil hejtman Ivo Vondrák.

Příprava rozpočtu na rok 2021 ukázala, že v řadě případů nebude možné pokrýt investiční výdaje kraje vlastními prostředky ani stávajícími úvěry. „Protože je nutné pokrýt zasmluvněné nebo připravované investiční akce realizované krajem a jeho příspěvkovými organizacemi i přes významný propad příjmů ze sdílených daní, je potřeba přijmout nový investiční úvěr,“ řekl náměstek hejtmana Jaroslav Kania.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál MSK)