Svátek má: Simona

Regiony

Velikost textu:

Krúpa: V tomto roce budeme spravovat aktiva ve výši 85 miliard

Krúpa: V tomto roce budeme spravovat aktiva ve výši 85 miliard

Pavol Krúpa, zakladatel a spolumajitel česko-slovenské investiční skupiny Arca Capital v rozhovoru hodnotí uplynulý rok, prozrazuje aktivity, které plánuje Arca v roce 2018, co nového je v boji za práva nájemníků OKD bytů a vysvětluje, proč věří těžbě lithia v Čechách.

Pavol Krúpa, Arca Capital
21. února 2018 - 23:31

Jaké aktivity pro Vás budou v roce 2018 klíčové?
V letošním roce vstupujeme do nového bankovního segmentu, do poloviny roku 2018 by měla být dokončena akvizice Wiener Privatbank, jejíž pobočky plánujeme rozšířit do ČR i na Slovensko. Pokud se proces převzetí banky podaří úspěšně dokončit, skupina Arca Capital bude spravovat aktiva ve výši přibližně 80 až 85 miliard korun. Na jaře letošního roku chceme uvést do provozu vlastní závod zaměřený na automotive v blízkosti Topoľčian. Pracujeme na realizaci projektu se zaměřením na fotovoltaiku v Maďarsku a plánujeme další akvizice personálních agentur, očekáváme nárůst počtu zaměstnanců k číslu 25 až 30 tisíc. Budeme také rozšiřovat síť prodejen potravin Delia a spolupráci s vietnamskými obchodníky. Navyšovat budeme i ubytovací kapacity v našem nově vybudovaném turisticko-rekreačním středisku Gothal na Slovensku. Plánujeme také vstup do některých společností přes newyorskou burzu.

Skupina Arca Capital působí primárně na česko-slovenském trhu již téměř dvacet let a v loňském roce zaznamenala velmi dynamický růst…
Skupina Arca Capital v roce 2017 narostla na 36 miliard korun pod správou a i v letošním roce plánujeme výrazný růst. Zdárným dokončením akvizic, včetně převzetí Wiener Privatbank, a úspěšným rozvojem našich aktivit budeme disponovat více než dvojnásobným objemem aktiv pod správou, což nám otevře další možnosti investování a realizace nových projektů. V roce 2018 očekáváme pokračující ekonomický růst, což také ovlivní dosahování našich cílů v projektech a aktivitách skupiny.

Před několika týdny jste převedl část svého podílu ve skupině Arca Capital na svého byznysového partnera, Rastislava Veliče. Co Vás k této změně vedlo?
Rozhodl jsem se převést část svého podílu ve skupině Arca na Rasťa Veliče, kterého vnímám jako dlouholetého rovnocenného partnera. Jako původní vlastník a zakladatel skupiny mám zájem ohodnotit a motivovat své partnery a managery, kteří se aktivně podílejí na řízení naší skupiny a přispívají k jejímu rozvoji a růstu.


Arca Capital je významným českým akcionářem společnosti EMH, jejíž česká dceřiná společnost Geomet provádí průzkum těžby lithia pod Cínovcem a v následujících letech zde plánuje uskutečnit jeho těžbu a zpracování. Co Vás vedlo k investici do projektu těžby lithia v Čechách?
Projekt považujeme za reálný a perspektivní a naším záměrem je podporovat jej a rozvíjet. Jsme jedním z největších českých akcionářů. Na projektu se aktivně podílíme, v rámci vývoje projektu a nastavení spolupráce s dalšími subjekty probíhá z naší strany také komunikace s regionálními partnery státní správy.

Co znamená těžba lithia pro Českou republiku? Pro její občany?
Cílem české firmy Geomet je vytvořit tuzemský ucelený řetězec výroby a zpracování lithia. Projekt těžby lithia pod Cínovcem tak významným způsobem podpoří výzkum a vývoj nejen v regionu, ale v celé ČR. Zároveň dojde k podpoře vzdělanosti a ke zvýšení zaměstnanosti příslušné kvalifikované pracovní síly. Proto by mělo být i v zájmu zástupců České republiky věc řešit.

Co Vaše aktivity v rámci OKD? Dlouhodobě zastupujete nájemníky původních bytů OKD a bojujete za jejich práva…
Aktuálně jsme doplnili naši žalobu podanou za účelem dosažení náhrady škody, která vznikla nájemníkům bytového fondu OKD nedodržením závazků privatizační smlouvy. Došlo k doplnění žaloby a návrhů důkazů, konkrétně o doplnění tvrzení spočívající v úmyslném porušení dobrých mravů a možném bezdůvodném obohacení na straně žalovaných osob – společností RESIDOMO a RPG Industries Limited. Předvolali jsme k výslechu soudu Zdeňka Bakalu i zástupce vlády, například Bohuslava Sobotku nebo Pavla Teličku. Vybraní svědci byli předvoláni v rámci soudního řízení ve věci bytů OKD za účelem prokázání projevu vůle při uzavírání privatizační smlouvy, kde bylo zakotveno přednostní právo nájemníků bytů OKD k odkupu těchto bytů za zvýhodněných podmínek. Chceme dokázat i možné přesvědčování orgánů EU o nevymahatelnosti nedovolené veřejné podpory poskytnuté v souvislosti s privatizací většinového podílu ve společnosti OKD.

(red,moravskoslezskenovinky.cz,foto:arch.)