Svátek má: Otýlie

Regiony

Velikost textu:

Kulatiny Zoo Ostrava. Slaví sedmdesáté narozeniny

Kulatiny Zoo Ostrava. Slaví sedmdesáté narozeniny

Uplynulo přesně 70 let ode dne, kdy byl v Ostravě - Kunčičkách otevřen takzvaný Hornický sad, přímý předek dnešní ostravské zoo.

Dobový snímek Zoo Ostrava
27. října 2021 - 12:00

Za 7 dekád prošla zoologická zahrada zásadními změnami, od parku s pár exempláři zvířat až po dnešní světově uznávanou instituci, zaměřenou také na ochranu přírody a krajiny. V roce 1960 se zoologická zahrada přestěhovala z Kunčiček do areálu Velkého ostravského lesa ve Slezské Ostravě, kde své brány otevřela veřejnosti 1. května.

V 70. letech se začala výrazně chovatelsky profilovat, což vedlo ke změně skladby chovaných zvířat. Toto období bývá označováno za vstup ostravské zoo do „první ligy". Po stagnaci let osmdesátých a překonání transformačního období v 90. letech došlo v novém miléniu dynamickému rozvoji Zoo Ostrava.

Pracovníci ostravské zoo právem patří k současné chovatelské špičce Evropy, o čemž svědčí především úspěšné chovy obtížně chovatelných druhů, mimořádné odchovy vzácných a ohrožených zvířat a také to, že se vzrůstající prestiží stále častěji zasahují do dění při řízení mezinárodních chovných programů.


Několik pracovníků je také členy odborných komisí pro vybrané taxony zvířat v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií nebo pracovních skupin v rámci dalších mezinárodních ochranářských organizací.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: mmo)