Svátek má: Martina

Regiony

Velikost textu:

Liščí tasemnice zničila mladé mamince játra

Liščí tasemnice zničila mladé mamince játra

Mladá maminka dvou dětí Vendula Černá (35) z Opavy žila dlouhé roky s liščí tasemnicí.

V. Černé přinesla liščí tasemnice nejhorší chvíle života
11. srpna 2018 - 12:00

Ta jí postupně zlikvidovala 90 % jater.  „Nepozorovala jsem na sobě žádné příznaky a vlastně jsem si myslela, že jsem zcela zdravý člověk. Až loni před Vánocemi jsem si nahmatala bouli v oblasti jater a měla jsem stále větší pocit nafouknutého břicha. Proto jsem šla k obvodní lékařce, která mne odeslala do Slezské nemocnice, kdy jsem po vyšetřeních skončila v péči odborníků infekčního oddělení,“ řekla Vendula Černá.


Primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel nasadil pacientce správný lék. „Břicho jsem měla nafouklé, jelikož mi stále rostoucí játra utlačovala vnitřní orgány. Rodina byla v šoku, ale všichni jsme doufali, že po resekci (odříznutí) části jater budu dál normálně žít. Bohužel se zjistilo, že můj nález není možné operovat a v dubnu jsem byla zařazena do transplantačního programu,“ popsala nejhorší chvíle života paní Vendula.

Navíc dostala strach o své malé děti, které přivedla na svět v době, kdy již byla zřejmě nemocná. „Doma mám osmileté a dvouleté dítě. Preventivně jsme je nechali vyšetřit, zda infekci nemají také. Ale člověk není přenašečem této nemoci a děti jsou naštěstí zdravé,“ pokračovala inženýrka Černá.

Transplantace jater se inženýrka Černá dočkala letos koncem května. Je smířena s tím, že bude doživotně brát léky. Kde k závažnému onemocnění přišla, netuší. „Jako dítě jsem jedla v lese borůvky, maliny stejně jako všichni ostatní. Ale stejně tak jsem mohla pohladit srst nějakého psa a poté jíst aniž bych si umyla ruce,“ sdělila žena.

Vendula stejně jako její blízcí a známí už nikdy nebude jíst lesní ovoce, pokud nebude tepelně upraveno (liščí tasemnici zabíjí teplota mezi 60-80 stupni Celsia). „Nechci, aby blízcí a známí museli bojovat s takovou nemocí. Jsem ráda, že jsem dostala šanci žít dál, i když budu trvale užívat léky. Děkuji za péči týmu odborníků ze Slezské nemocnice v Opavě a Transplantačnímu centru v Brně,“ dodala inženýrka Černá. Moravskoslezskenovinky.cz o případu informoval Jiří Krušina, mluvčí Slezské nemocnice v Opavě.

(vm, Moravskoslezskenovinky.cz, foto: Slezská nemocnice)