Svátek má: Ilja

Regiony

Velikost textu:

Malé pacienty ve Slezské nemocnici navštívila hraběnka Nostitzová

Malé pacienty ve Slezské nemocnici navštívila hraběnka Nostitzová

Hraběnka Mathilda Nostitzová přijela ve středu 12.září do Slezské nemocnice v Opavě, kde malým pacientům dětského oddělení předala dárky a panenky Kiwanis. Ty před 18 lety přivezla jako první do Česka.

Hraběnka Nostitzová ve Slezské nemocnici
14. září 2018 - 12:00

Hraběnka Nostitzová navštívila Opavu poprvé v životě. Nejdříve její kroky směřovaly do ženské věznice, kde se setkala s vězenkyněmi, které ve volném čase vyrábí panenky pro děti v nemocnicích. „Bílou panenku jsem přivezla do Česka z Norska. Našlo se pár lidí v čele s Evou Pastuškovou, které tato myšlenka nadchla. Dnes se v řadě věznic v Česku pro malé pacienty vyrábí úžasné hračky,“ řekla hraběnka Mathilda Nostitzová.

Z věznice vyrazila noblesní dáma s šéfkou sdružení Kiwanis Evou Pastuškovou za dětmi do nemocnice. Vzácné návštěvě musel s pěti velkými taškami plnými dárků pomoci do budovy personál nemocnice.
Neformální setkání s dětmi i jejich rodiči se uskutečnilo v herně na jednom z pater oddělení.

„Ukaž, co to hrajete. Tak to neznám. A vlastně s čím tady ležíš,“ ptala se hraběnka drobné dívky. Postupně si povídala se všemi malými pacienty a dávala jim do ruky sáček s dobrotami a na památku také plyšáka vyrobeného ve věznici. Dalším dárkem, který děti od hraběnky dostaly, byla knížka Moje panenka Kiwanis (jde o sbírku pohádek, vymyšlených malými pacienty z celého Česka).

„Hlavně se uzdravte, ať můžete do školy,“ nabádala hraběnka větší děti.

Rodiče i personál nemocnice ohromila Eva Pastušková, když prozradila, že za 18 let bylo jen na severní Moravě rozdáno malým pacientům na 50 tisíc panenek. „Pomáhat druhým je smysl života. Jsem moc ráda, že paní hraběnka kdysi panenku přivezla a že s námi tak úzce spolupracuje. Největší dík patří vězenkyním, které panenky vyrábí, ale také mému týmu nadšenců, v jehož čele stojí Linda Filuszová, Monika Pěnčíková a Šárka Blažejová. Všichni pomáháme bez nároku na odměnu,“ prozradila šéfka sdružení Kiwanis klub Ostrava Eva Pastušková.

Vzácnou návštěvu doprovázeli na oddělení zástupci vedení nemocnice. Náměstek ředitele pro léčebnou péči Richard Lenert smysl panenky ocenil. „Děti si na ni mohou malovat, vzít si ji domů. Panenky využívají také lékaři, když dětem chtějí názorně ukázat, co je trápí či v čem spočívá jejich zdravotní problém. Jsme rádi, že s námi sdružení Kiwanis spolupracuje. Děkujeme za krásné dárky pro naše malé pacienty, panenky a mimořádnou návštěvu paní hraběnky Nostitzové,“ uvedl náměstek Lenert.

Hraběnka Nostitzová z Opavy zamířila do Ostravy, kde ji čeká ve čtvrtek 13. září řada povinností a možná i setkání s biskupem Lobkowizem, který je jejím příbuzným. Následně se vrátí do Prahy a odcestuje do Itálie, kde žije.

O paní hraběnce
Mathilda Maria Anna Coletta Carolina Marghareta Maxmiliana Nostitzová se narodila 12. června 1936 na zámku v Plané. V roce 1948 musela s rodiči a sourozenci opustit Československo. Důvodem byl fakt, že se její otec nechtěl rozvést s matkou, která byla Němka. Po škole pracovala jako novinářka. Následně se provdala za italského diplomata, se kterým procestovala celý svět. Nyní žije v Itálii, ale ráda se vrací do Prahy za přáteli. V roce 2000 do Česka přivezla panenku Kiwanis. Je dlouholetou patronkou nevidomých v Česku, kdy finančně a organizačně pomáhá například s výcvikem vodících psů, namlouváním filmů atd. Stát jí nikdy nevrátil zabavený majetek.


Vězenkyně Dana šije panenky ráda
Za jedinou smysluplnou činnost za mřížemi považuje vězenkyně Dana šití panenek pro nemocné děti. Rukama jí za tři a půl roku prošlo na tisíc kusů látkových postaviček. „Ze zdravotních důvodů tady nejsem pracovně zařazena. Abych nějak aktivně využila čas, tak jsem absolvovala kurz šití a začala vyrábět panenky. Z mého pohledu to má smysl a význam,“ prozradila blondýna Dana.

K šití ji dle všeho přivedla skutečnost, že má sama děti a těší se i na vnoučata. „Když si představím, že panenka, kterou tady šiju, potěší plačící dítě, které trápí nějaká nemoc, tak mě to hřeje u srdce,“ pokračovala Dana.

Trest se jí pomalu blíží ke konci, a proto ji návštěva hraběnky potěšila. „Byla jsem překvapená, když mi řekli o návštěvě paní Pastuškové a paní hraběnky. To víte, že je to významná osobnost, která to v životě také neměla lehké,“ uvedla Dana.

Po skončení trestu už šít nebude. „Jehlu s nití už nikdy nevezmu do ruky. Pomáhá mi vyplnit čas ve vězení, ale až odejdu, tak už nikdy šít nebudu,“ dodala Dana.

Moravskoslezskenovinky.cz informoval Jiří Krušina, tiskový mluvčí SZZ Krnov a SN v Opavě.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:SZZ Krnov)