Svátek má: Vratislav

Regiony

Velikost textu:

Mentálně hendikepovaní lidé se zabydleli v opravené vilce

Mentálně hendikepovaní lidé se zabydleli v opravené vilce

Nové chráněné bydlení pro osm dospělých s mentálním hendikepem v úterý 9.května oficiálně otevřelo město Bohumín ve zrekonstruované vile v Husově ulici.

Z otevření chráněného bydlení
10. května 2023 - 12:00

Sedm klientů se do ní nastěhovalo už v dubnu, aby otestovali nové životní podmínky a zvykli si v jiném prostředí. Samostatné bydlení s veškerým vybavením pro ně za 13,5 milionu korun vybudoval Bohumín s pomocí dotace.

Chráněné bydlení provozuje od jara Centrum sociálních služeb (CSS) Bohumín, jehož klienti díky projektu města získali možnost starat se za odborné asistence sami o sebe. „Vilka je velmi prostorná, má dvě patra, horní je dostupné výtahem. V každém podlaží se nachází jednotlivá domácnost pro čtyři uživatele. Každý z nich má svůj vlastní zařízený pokoj, společné aktivity probíhají v obývacím pokoji, v bytech je k dispozici i jídelna a plně vybavená bezbariérová kuchyň,“ popsala ředitelka CSS Bohumín Petra Chalupová. Jak dodala, každý klient má v pokoji polohovací postel, skříně, koutek s psacím stolem a křeslo. Místnosti jsou osazeny širokými dveřmi, kterými projede invalidní vozík, přizpůsobila se i výška toalet a umyvadel.

Po měsíci testovacího provozu se obyvatelé obou pater poznali a sžili se s chodem domácnosti. „Seznamovací den uživatelů i pracovníků jsme uspořádali 4. dubna. Na něj navázaly další společné aktivity včetně pečení, vaření, společného stolování i her,“ sdělila Chalupová.

Typ sociální služby, který by myslel na trvalé zajištění dospělých osob s mentálním postižením, o které mají problém se jejich stárnoucí rodiče postarat, ve městě zatím chyběl. „Myšlenka využít k tomuto účelu opuštěný městský objekt v centru Bohumína vznikla už před několika lety. Chtěli jsme ale zajistit externí financování, což se nám nakonec podařilo díky Integrovanému regionálnímu operačnímu programu. Investice dosáhla třinácti a půl milionu korun včetně vybavení, více než deset milionů představovala evropská dotace,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl s tím, že se objekt po rekonstrukci vrátil k sociálnímu účelu, jemuž kdysi sloužil. V minulosti v něm sídlíval dům s pečovatelskou službou.Město je připraveno provoz vilky každoročně spolufinancovat, zejména náklady na energie. Poskytování služby jako takové by měl pomáhat hradit Moravskoslezský kraj, do jehož sítě by měla být od 1. července zařazena. „Chráněné bydlení má v Bohumíně své opodstatnění. Už delší dobu jsme ze strany rodin s mentálně hendikepovanými členy registrovali volání po zřízení tohoto typu služby. Všichni obyvatelé nové vilky v Husově ulici pochází z našeho města. Je pro ně nesmírně důležité zůstat u nás s možností podpory vlastních rodin. Nehledě na to, že do terapeutických dílen, kde klienti tráví pracovní dny, to mají pěšky jen pět minut cesty,“ doplnil starosta Bohumína Petr Vícha.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Jana Končítková, tisková mluvčí, město Bohumín.

(rp,moravskoslezskenovinky.cz,foto:meuBohumin)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%