Svátek má: Vladislav

Regiony

Velikost textu:

Město Karviná odkoupilo tři domy na Masarykově náměstí

Město Karviná odkoupilo tři domy na Masarykově náměstí

Stalo se tak v roce 2017 městu domy prodal soukromý vlastník. Následující tři roky trvala projekční činnost a celá řada souvisejících jednání.

Objekt v rekonstrukci na Masarykově náměstí.
24. listopadu 2020 - 12:00

„Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří se na celé přípravě podíleli, od zaměstnanců úřadu přes projektanty, památkový ústav a další organizace. Díky nim může dlouho očekávaná rekonstrukce začít. Samotná stavba by měla trvat rok, takže věřím tomu, že do roka a do dne tady budeme mít tři krásné domy na náměstí,“ říká primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD).

Na rekonstrukci domů poskytl dotaci ve výši padesáti milionů korun Moravskoslezský kraj. „Věděli jsme, že cena rekonstrukce bude docela vysoká, proto jsme hledali různé dotační tituly. Jsem rád, že nám s financováním pomohl Moravskoslezský kraj. Celková cena rekonstrukce domů je někde kolem 78,5 milionů korun bez DPH. Projekční cena byla 104 milionů, takže se nám tuto investici podařilo dobře vysoutěžit,“ dodává primátor.

Stavební práce na rekonstrukci tří historicky cenných objektů budou nejprve zahájeny uvnitř budov. „Zhotovitel nám předloží konkrétní harmonogram, podle kterého bude postupovat. Víme, že musí začít sanací sklepních prostorů. Probíhat budou i bourací práce,“ říká vedoucí Odboru majetkového karvinského magistrátu Helena Bogoczová.

V zrekonstruovaných domech budou nebytové prostory, byty, ale také kulturní zázemí. „V rohovém domě
s číslem popisným 33 budou čtyři byty a jeden nebytový prostor. Uvítali bychom tam občerstvení, zdravou stravu, prostě něco takového, co v nabídce chybí. V prostředním domě bude městské informační centrum a kulturní zázemí pro neziskové organizace. Ve třetím domě vyrostou nebytové prostory v přízemí a dva pěkné větší byty v druhém nadzemním podlaží,“
upřesňuje využití domů po rekonstrukci primátor města Jan Wolf.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: Karvinský zpravodaj)