Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Mnozí pacienti rehabilitace se potýkají s problémy od nohou

Mnozí pacienti rehabilitace se potýkají s problémy od nohou

Přicházející léto je výbornou příležitostí zbavit se nevhodné obuvi a prospět tak svému zdraví.

Alfréd Heckel, vedoucí fyzioterapeut Nemocnice AGEL Český Těšín
25. května 2023 - 12:00

Zkušenosti odborníků rehabilitačního oddělení Nemocnice AGEL Český Těšín ukazují, že počet osob, u nichž je pravou příčinou bolestí zad a dalších potíží s pohybovým aparátem skrytý problém s chodidly a nohami, neustále přibývá. Odborníci proto doporučují využít teplého počasí pro bosou chůzi, která je zdravotně velmi prospěšná.

„Více než polovinu naší klientely tvoří pacienti, jejichž potíže jsou způsobeny problémy s chodidly. Velký problém je, že tito pacienti ani neví, že mají problém na nohou a na odborníky se obracejí pro potíže se zády. Počet těchto klientů stále narůstá, je to patrné i na různých akcích, kde se účastní naše nemocnice s vyšetřením na podoskopu. Bohužel často už děti mají výraznější plochonoží než jejich rodiče,“ uvádí vedoucí fyzioterapeut Nemocnice AGEL Český Těšín Mgr. Alfréd Heckel a radí především používat vhodnou obuv. 

„Je velmi důležité o naše nohy pečovat, protože nesou celé tělo a na tom se pak odráží celková postura. Je to jako když stavíte dům, potřebujete silné základy. Pokud už problémy máme, nikdy není pozdě začít cvičit, jedná se o svaly a ty jsou schopné trénovat,“ míní Mgr. Heckel.

Trendem dnešní doby je bezpečnost, pevná obuv a hrubá podrážka. Naše nohy však potřebují vjemy a prostor. Pokud bude noha sevřená a nebude cítit po čem šlape, svalstvo na chodidlech atrofuje a bortí se klenba. V letních měsících je proto vhodné zařadit bosou chůzi, která je velmi zdravá, a to rovněž u dětí. „Noha dětí se utváří až do školního věku. Je vhodné nechat dětem nožky volné a nesvazovat je v bačkůrkách. Ve školkách se hovoří o bezpečnosti, ale pokud je dítě boso, vnímá to a podvědomě si dává pozor, ať na nějakou drobnou hračku nešlápne. Doma doporučuji určitě chodit boso, pokud tedy nemáme ledové podlahy,“ říká Mgr. Alfréd Heckel s tím, že alternativou pro bosou chůzi je tzv. barefootová obuv. „Barefoot obuv nahrazuje chůzi naboso, pokud naboso nemůžete jít. Chrání nohu, ale zároveň dává prostor prstům se v botě pohybovat a plosce nohy vnímat terén,“ popisuje Mgr. Heckel.A jak odborníci hodnotí další oblíbené typy letní obuvi? „U žabek a letních pantoflí, lidově cuklí, je problém, že mají tendenci se při chůzi vyzouvat a dotyčný je pak nucen podvědomě žabky na nohou "držet", čímž si pak zadělává na kladívkové prsty, tedy zkrácené svaly na plosce, pokud by takto chodil často,“ vysvětluje vedoucí fyzioterapeut Nemocnice AGEL Český Těšín Mgr. Alfréd Heckel s tím, že zdravé boty by měly vypadat tak, že nestahují přednoží - prsty k sobě. A podrážka nesmí být vyšší než dva centimetry, aby bylo možné jí ohýbat pro kontrolu rukou. „Tím zajistíme, že naše nohy budou mít dostatek vjemů při chůzi. Pokud někdo chce začít chodit hned boso nebo nazout barefoot, musí dávat pozor. Naše nohy už na toto nejsou zvyklé a potřebují se postupně adaptovat. Takže doporučuji raději začít postupně na pokoseném trávníku či kačírku,“ uzavírá Mgr. Heckel.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Mgr.Radka Miloševská, tisková mluvčí, AGEL.

(rp,moravskoslezskenovinky.cz,foto:agel)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%