Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Moravskoslezští hasiči zachraňovali zvířata z jímky i ze stromu

Moravskoslezští hasiči zachraňovali zvířata z jímky i ze stromu

Hned dva čerstvé zářezy za záchranu dvou zvířat - bez jejich zranění - mají na kontě profesionální hasiči v Moravskoslezském kraji (z HZS MSK).

Záchrana březí prasnice z jímky
8. července 2017 - 12:00

Během pátečního rána s magickým (tedy šťastným?) datem 7. 7. 2017 nejprve vyprostili z hluboké jímky těžkou prasnici v obci Kujavy (okres Nový Jičín), zhruba za dvě hodiny promočenou korelu z vysokého stromu v Orlové (okres Karviná). U stopadesátikilové březí prasnice potřebovali vyprošťovací speciál a popruhy, u korely automobilovou plošinu a ručník.

Žádost o záchranu březí prasnice ze tři metry hluboké jímky, kde statečně plavala ve splašcích, obdrželo operační středisko hasičů na tísňové lince v pátek po sedmé hodině ranní. Do Kujav vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) - ze stanic Bílovec a Nový Jičín, odkud přijel vyprošťovací speciál na podvozku Tatra 815.

Hasiči majitele nejprve požádali o vyčerpání jímky, aby se mohlo prase postavit na dno. Hasič v nepromokavých kombinézách (ve spolupráci se zdejším pracovníkem) pak pod něj mohl podvléci zvedací popruhy, zavěšené na hydraulickou ruku hasičské vyprošťovací Tatry. Chrochtající zvíře předtím dostalo uklidňující injekci. Samotný zásah, který skončil šťastným vypuštěním spokojené prasnice na rodnou hroudu, trval zhruba půlhodinu.


Do Orlové-Lutyně vyjela krátce před devátou hodinou ranní na záchranu papouška jednotka HZS MSK ze stanice Orlová, mj. s automobilovou plošinou. Deštěm promočená korela se třásla zimou na vrcholku vysoké lípy před panelovým domem, zhruba ve výšce 18 metrů.

Hasiči se za ní opatrně pustili v koši plošiny, ale když měli vzít údajně přátelského tvora do rukou, začala před nimi korela ustupovat. S jednoduchým řešením vzápětí přišel jeden ze zkušených profesionálních hasičů, jehož přítelkyně pracuje ve veterinární ordinaci - couvající korelu opatrně ulovili pomocí ručníku. Tento způsob se prý léta používá při vyšetření neklidného ptactva.

Protože majitelé papouška nebyli doma, korela v ručníku skončila u sousedů, kde ho mohla hasičům vrátit. Jejich zásah netrval ani půlhodinu.

Moravskoslezskenovinky.cz informoval por. Mgr. Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:hzs)