Svátek má: Dobroslav

Regiony

Velikost textu:

Moravskoslezští plicní lékaři odhalili v kraji 28 nemocných

Moravskoslezští plicní lékaři odhalili v kraji 28 nemocných

63 lidí z Moravskoslezského kraje si nechalo zkontrolovat plíce. U jednoho z nich našli pneumologové podezření na idiopatickou plicní fibrózu (IPF), u dalších 27 astma či chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Plíce-ilustrační foto
16. října 2019 - 12:00

Lidé si mohli v kraji nechat prohlédnout plíce v rámci Dne otevřených ambulancí u příležitosti Týdne IPF. Ty, kteří mají podezření na IPF, poslali plicní lékaři na další vyšetření do specializovaných center, kde mohou dostat moderní léčbu. Ta pacientům prodlužuje život v dobré kvalitě o celé roky.

Dne otevřených dveří se letos v Moravskoslezském kraji zúčastnilo 5 ambulancí. „Plíce si k nám přišlo prověřit 31 lidí. Vysoká účast mě překvapila a potvrdilo se, že preventivní akce mají velký smysl. Sice jsme nezachytili IPF, protože se jedná o poměrně vzácnou nemoc, ale odhalili jsme u 4 pacientů neméně závažnou chronickou obstrukční plicní nemoc. Tito lidé nebyli předtím nikde léčeni. Nyní jim můžeme předepsat léky a pravidelně kontrolovat jejich stav,“ říká MUDr. Dušan Velart, který provozuje plicní ambulance v Novém Jičíně, Příboru, Odrách a Frenštátu pod Radhoštěm.


Smrtelnou nemocí, která poškozuje plicní sklípky, trpí v Česku přibližně 2 000 lidí. Jemná plicní tkáň se u nich mění na husté vazivo a jejich plíce tuhnou. Změna je nevratná. IPF se nejčastěji projevuje dušností a kašlem. Pacienti přestávají stačit svým vrstevníkům a ani v klidu se nemohou zcela nadechnout. Jedním ze znaků, jež nemoc doprovází, jsou i paličkovité prsty či nehty ve tvaru hodinových sklíček.

Den otevřených dveří plicních ambulancí kvůli IPF se v kraji uskutečnil již počtvrté. „V roce 2018 se nám podařilo v celé republice zachytit 45 lidí s podezřením na IPF, u třech z nich se nemoc potvrdila, další měli jiné vážné plicní nemoci,” vysvětluje MUDr. Martina Šterclová, Ph.D., předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP) České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP, a dodává: „Preventivní akce, dny otevřených ambulancí a osvěta jsou pro včasné odhalení nemocí zcela zásadní. IPF sice neumíme vyléčit, ale včasným podáním léků jsme schopni úbytek plicních funkcí zpomalit. Bez léčby nemocní bohužel zpravidla do 3 let umírají. Správným léčením lze přitom život pacienta prodloužit až o několik let.“

Lidé by neměli jakékoli obtíže s dýcháním podceňovat. „Pokud někdo dlouhodobě kašle nebo se zadýchává, měl by navštívit svého praktického lékaře kdykoli během roku. Ten jej vyšetří a v případě podezření na plicní onemocnění odešle ke specialistovi,“ uzavírá předsedkyně ambulantních pneumologů prim. MUDr. Ivana Čierná Peterová. Závažné onemocnění totiž vyloučí pouze komplexní vyšetření u plicního lékaře. Jestliže pneumologové odhalí u pacienta podezřelý nález, zkonzultují ho v jednom ze 17 specializovaných center.

Moravskoslezskenovinky.cz o celé záležitosti informovala mediální zástupkyně projektu Ivana Šalbabová.

(vm,Moravskoslezskenovinky.cz,foto:arch.)