Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

MP Frenštát učí děti, jak se správně mají chovat jako cyklisté

MP Frenštát učí děti, jak se správně mají chovat jako cyklisté

Strážníci Městské policie Frenštát pod Radhoštěm postupně navštěvují žáky čtvrtých tříd frenštátských základních škol a seznamují děti se všemi důležitými věcmi, které jakožto účastníci silničního provozu v roli cyklisty musí znát.

Z výuky
20. května 2023 - 12:00

Následuje i praktický výcvik, který děti absolvují na dopravním hřišti v autokempu. Po ukončení přípravy musí děti úspěšně složit písemný test a praktickou zkoušku jízdy na kole a tím získají Průkaz cyklisty.

Dopravní výchova dětí začíná v rodině. Děti do silničního provozu vstupují nejprve jako chodci a s přibývajícím věkem roste intenzita, s jakou se silničního provozu účastní. Zákon o provozu na pozemních komunikacích stanovuje cyklistům minimální věk pro samostatnou jízdu na silnici na 10 let a tohoto věku většina žáků dosahuje ve 4. třídě základní školy. „Proto navštěvujeme právě čtvrté třídy a učíme děti nejprve teoretickým znalostem jako je například, jaká je povinná výbava jízdního kola, kde cyklista nesmí jezdit a kde naopak může. Děti také musí znát dopravní značky a jaká jsou pravidla při jízdě křižovatkou. Od měsíce května pak na dopravním hřišti v autokempu postupně probíhá i praktický výcvik. Jízda na kole děti velice baví. Na dopravním hřišti s nimi nacvičujeme jednotlivé dopravní situace tak, aby byly co nejpodobnější běžnému silničnímu provozu," vysvětlil Vladimír Pražák, strážník Městské policie Frenštát pod Radhoštěm.Ke zvýšení účinnosti dopravní výchovy jsou Radou vlády České republiky pro bezpečnost provozu na pozemních komunikacích vyhlašovány celostátní programy. Jedním z nich je právě Program výcviku cyklistů na dětských dopravních hřištích. „Důležitým předpokladem úspěšnosti je sladění teoretického vyučování a praktického výcviku v daném časovém období, tedy v průběhu čtvrté třídy základní školy, a jeho ukončení přezkoušením, kdy žáci v případě úspěšnosti získávají Průkaz cyklisty, který se tak stává velkou motivací k získání co nejlepších znalostí a dovedností," uzavřel Vladimír Pražák.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala  Ing. Iva Vašendová, tisková mluvčí, Město Frenštát pod Radhoštěm.

(rp,moravskoslezskenovinky.cz,foto:mpfrenstat)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%