Svátek má: Ivo

Regiony

Velikost textu:

Muzeum Těšínska se po dvaceti letech vrací na hlavní třídu

Muzeum Těšínska se po dvaceti letech vrací na hlavní třídu

Dlouhých dvacet let trvalo, než byla zrekonstruována historická budova Muzea Těšínska. Přestavba byla naplánovaná na rok 1999, majetkoprávní spory rekonstrukci přerušily až do roku 2018.

Muzeum Těšínska
21. června 2020 - 12:00

Po dvou letech prací a investici ve výši 113 miliony korun muzeum přivítalo první návštěvníky. Čekalo na ně moderní, interaktivní stálá expozice Příběh Těšínského Slezska.

„Pro Moravskoslezský kraj je tato rekonstrukce jednou z nejvýznamnějších investičních akcí. Z evropských zdrojů se nám na ni podařilo získat 99 a půl milionu korun, stát přispěl necelých 6 milionů, zbytek šel z krajského rozpočtu. Jsem rád, že je konečně tato památkově chráněná budova v reprezentativním stavu, který si rozhodně zaslouží,“ uvedl hejtman kraje Ivo Vondrák.

Samotná stavba stála 80 milionů korun. Rekonstrukce budovy byla opravdu rozsáhlá. Celkovou revitalizací a sanací vlhkého zdiva musel projít suterén budovy. Také bylo nutné zpevnit střešní krovy a kompletně vyměnit poslední strop budovy, který napadl dřevokazný hmyz.


Budova muzea má nové omítky i všechny podlahy. Původní dřevěná okna byla repasována, vnitřní dveře už ovšem původní nejsou, byly vytvořeny věrné truhlářské kopie. Součástí projektu byla samozřejmě i oprava historicky zdobné fasády. Zahájení rekonstrukce předcházela demolice tří objektů ve dvoře za budovou muzea. V roce 2004 byla také vybudována výtahová šachta.

První návštěvníci si muzeum mohli prohlédnout 20. června, s ohledem na aktuální situaci platí také zde nutná hygienická a epidemiologická opatření. Až do odvolání jsou nutné nařízené rozestupy, používání roušek v uzavřených prostorách, také nebude možné naplno využívat některé interaktivní prvky.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál MSK)