Svátek má: Beáta

Regiony

Velikost textu:

Na Olomoucku jsou s železnicí spokojeni

Na Olomoucku jsou s železnicí spokojeni

Přibližně polovina cestujících, kteří se v Olomouckém kraji zapojili do pravidelného průzkumu kvality služeb Českých drah, hodnotí cestování na železnici kladně.

Nový interiér
15. srpna 2021 - 09:00

Nespokojeno je jen kolem třetiny respondentů a zbytek odpovědělo na dotazy neutrálně. Národní dopravce očekává, že příštích letech bude spokojenost se službami Českých drah růst díky novým vlakům a rychlejším, modernizovaným tratím.  

Přestože Olomoucký kraj teprve čeká na nejnovější vlaky, je 47 % respondentů spokojeno s kvalitou vozidel a 50 % dotazovaných je spokojeno s jejich kapacitou. Celkem 39 % cestujících je spokojeno také s kapacitou míst pro kočárky, jízdní kola nebo s dostupností pro osoby na vozíku. Podíl spokojených cestujících byl u všech sledovaných parametrů vždy nejméně o 10 procentních bodů vyšší než v případě respondentů, kteří měli ke službám výhrady.

Pouze u jediného dotazu převládla mezi cestujícími nespokojenost, a to v případě čistoty. Počet nespokojených zákazníků zde dosáhl 58 %. Ovšem i to se brzy změní. Nespokojenost s čistotou souvisí spíše se stářím souprav. Uklízené jsou totiž stejně kvalitně jako moderní vlaky. Ty během příštích let nahradí drtivou většinu všech současných regionálních souprav v Olomouckém kraji.

Celkem 27 zbrusu nových třívozových souprav z rodiny RegioPanter od české společnosti Škoda Transportation se dílem vyrábí také na Moravě. Na zdejší tratě vyrazí od roku 2023. Díky nim se skokově změní pohled na čistotu vlaků. Jejich interiér je přehledný a světlý. Tomu přispívají i velká okna a úsporné LED osvětlení.

Stoupne i spokojenost s kvalitou souprav. Nové vlaky představují skok hned o několik generací. Budou nízkopodlažní, takže cestující v moderních stanicích nastoupí pohodlně bez zdolávání schodů. Uvnitř budou instalované ergonomicky řešené sedačky, audiovizuální informační systém, lidé se snadno přes palubní Wi-Fi připojí k internetu a své mobilní telefony, tablety nebo notebooky snadno dobijí přes palubní síť 230 V s USB konektory. Příjemnou teplotu i v horkých letních dnech typických pro Hanou zajistí výkonná klimatizace.RegioPantery usnadní také cestování lidem, kteří se pohybují na vozíku, a zákazníkům s kočárky a jízdními koly. Pro tyto cestující budou v soupravách bohatě dimenzované univerzální prostory. Díky tomu může stoupnout zájem o cestování vlaky mezi zdravotně postiženými i mezi aktivními sportovci, kteří ve vlacích snadno přepraví svá kola.

Spokojenost stoupne také s jízdní dobou. Dnes je spokojeno 46 % dotázaných, zatímco 37 % zákazníků vidí v této oblasti prostor pro zlepšení. Nové soupravy s vyšší dynamikou jízdy a maximální rychlostí 160 km/h dokáží zkrátit cestovní časy. Především na trati ze Šumperka přes Uničov a Šternberk se může veřejnost těšit na podstatné zrychlení. Po dokončení modernizace celé tratě a spuštění zabezpečovacího systému ETCS zde Panteři využijí svoji maximální rychlost.

Skokové zlepšení kvality, čistoty a vůbec spokojenosti s cestováním vlaky čeká i neelektrifikované dráhy na Hané nebo v Šumperku. Místní tratě dostanou od zimy 2021/22 vylepšené švýcarské motorové jednotky Stadler GTW. V současné době procházejí rozsáhlou obnovou v ŽOS Zvolen a po svém plném zařazení do provozu nabídnou nejen klimatizovaný interiér, sníženou podlahu pro snadný nástup, ale také palubní síť Wi-Fi nebo možnost dobíjet cestovní elektroniku.

Nové vlaky a moderní služby Českých drah jistě přispějí k rostoucí spokojenosti cestujících a lepšímu využití železnice.
 
(red,olomouckenovinky.cz,foto:arch.)