Svátek má: Michaela

Regiony

Velikost textu:

Na Ostravsku bylo ukončeno protipovodňové cvičení

Na Ostravsku bylo ukončeno protipovodňové cvičení

Téměř dvě stovky cvičících z šesti evropských zemí a organizátorů čtyřdenního mezinárodního protipovodňového cvičení CZECH MODEX 2017 se v neděli 5.11.2017 rozloučily na výcvikové základně IZS v Ostravě-Hranečníku a odjelo domů.

Účastníci cvičení
5. listopadu 2017 - 12:00

Zástupci Evropské unie a Evropské komise předávali týmům certifikáty o úspěšném zvládnutí náročného cvičení, které v Moravskoslezském kraji organizoval Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje a Záchranný útvar HZS ČR Hlučín ve spolupráci s Povodím Odry.

Do cvičení se zapojily hasičské a záchranné humanitární týmy a další odborníci ze šesti evropských zemí - Polska, Rumunska, Itálie, Nizozemska, Litvy a Lotyšska.

Cvičení CZECH MODEX 2017 se zúčastnily celkem tři moduly vysokokapacitního čerpání z Polska, Rumunska a Itálie, dále speciální jednotka zaměřená na detekci nebezpečných látek v prostředí z Nizozemí, koordinační tým Evropské unie společně s technickým týmem podpory činnosti tvořený experty z Litvy a Lotyšska.

„Cílem cvičení MODEX v MSK bylo procvičit kvalitu a efektivitu nasazení záchranářských modulů u povodní v rámci Mechanismu Civilní ochrany EU, přičemž v návaznosti na certifikaci těchto modulů se jednalo zejména o vysokokapacitní čerpání vody a dále o odběr a analýzy vzorků v souvislosti se životním prostředím.


V neposlední řadě cvičení mělo také prokázat připravenost hostitelské země (tedy České republiky) na příjem takovéto zahraniční pomoci. Na základě zkušeností z průběhu cvičení se dá konstatovat, že cvičení MODEX bezezbytku splnilo svůj účel”, řekl k vyhodnocení brigádní generál Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., ředitel HZS Moravskoslezského kraje.

Název cvičení MODEX je odvozen z anglického MOdule EXercise (cvičení modulů). V Moravskoslezském kraji se uskutečnilo jedno z celkově čtyř takových cvičení, připravovaných postupně v letech 20172018 v Polsku, ČR, Itálii a Francii. Finanční prostředky pro tento projet vyčlenila Evropská komise.

O cvičení informoval Moravskoslezskénovinky.cz por. Mgr. Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz,foto:hzs msk)