Svátek má: Světlana

Regiony

Velikost textu:

Na pneumokokovou infekci loni v kraji zemřelo devět lidí

Na pneumokokovou infekci loni v kraji zemřelo devět lidí

Onemocnění pneumokokem je velmi nebezpečné zejména pro děti do dvou let a seniory.

Bakterie pneumokoka
6. června 2018 - 12:00

Zápal plic, meningitida, otrava krve, záněty středního ucha – to jsou onemocnění, která může mít na svědomí bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok. Moravskoslezskenovinky.cz o tom informovala Mahulena Poliaková ze společnosti Medica Healtworth. Podle údajů Jany Teplíkové z Krajské hygienické stanice loni onemocnělo v Moravskoslezském kraji invazivním pneumokokovým onemocněním (IPO) 41 lidí, devět z nich  invazivnímu pneumokokovi podlehli.

V roce 2016 sklátilo v kraji pod Beskydy IPO 44 lidí, z toho 10 bohužel zemřelo. Riziko lze ale snížit očkováním, které dětem a seniorům nad 65 let hradí pojišťovna. U dětí je očkování hrazeno za podmínky, že jsou aplikovány všechny dávky základního schématu do 7. měsíce věku dítěte a jedna dávka přeočkování do 15 měsíců věku.

Povědomí o závažnosti zápalu plic je v České republice relativně nízké a jen málokdo se obává rizika onemocnění. Na 14 procent respondentů nedávného výzkumu PneuVue v České republice si myslí, že automobilové nehody způsobují nejvyšší počet úmrtí v zemi.Ve skutečnosti zápal plic způsobuje téměř třikrát více úmrtí než dopravní nehody. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2005 na pneumokokové infekce ročně zemře 1,6 milionu lidí na celém světě.


Ve zvýšeném riziku onemocnění invazivním pneumokokovým onemocněním jsou lidé trpící jiným chronickým onemocněním, jako je cukrovka, astma či nemoci srdce, což je nad 65 let velmi časté. Pneumokokový zápal plic pro ně bývá život ohrožujícím stavem.

„Pneumonie neboli zápal plic je jedno z nejzávažnějších respiračních onemocnění, které v ČR ročně postihne více než 100 tisíc obyvatel, z nichž mnoho nemoci podlehne. Jedním z nejčastějších původců je Streptococcus pneumoniae. Pro předcházení je velice důležitá prevence a v neposlední řadě i očkování především u rizikových skupin,“ upozorňuje MUDr. Jaromír Roubec, Ph.D., primář plicního oddělení vítkovické nemocnice a krajský koordinátor České pneumologické a ftizeologické společnosti. Zápal plic se nevyhýbá nikomu, nedávno zemřel na plicní infekci například manžel dánské královny, korunní princ Henrik.

Pneumokokové onemocnění není běžné nachlazení. Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je kulovitá bakterie velikosti zhruba dva mikrometry (tisícina milimetru), typicky se shlukuje do dvojic, takže pod mikroskopem má tvar kávového zrnka. Běžně osídluje sliznice úst, nosu a horních cest dýchacích. Svým nosičům nezpůsobuje problémy, dokud se neoslabí obranné mechanismy například při viróze. Pak mohou proniknout do dalších částí těla a způsobit závažnou infekci. Při vstupu pneumokoka do mozkových obalů může vzniknout meningitida. Ta může i po vyléčení zanechat trvalé následky, jako je poškození zraku a sluchu, ochrnutí nebo zejména u dětí poruchy mentálního vývoje. Dětem pneumokoky způsobují také nepříjemný zánět středního ucha. Nebezpečný je průnik do plic, který může způsobit pneumonii neboli zápal plic. Přesto jen 18 procent lidí klinicky označených jako rizikových pro zápal plic sami sebe označují za „velmi ohrožené“.

Inkubační doba mezi vniknutím bakterie do těla a prvními příznaky pneumokokového onemocnění je jeden až tři dny. Má prudký začátek s vysokou horečkou, kašlem, bolestí na hrudi a dušností. Největší výskyt onemocnění je v zimě. Nakazit se je možné od člověka s pneumokokovou infekcí, nebo od přenašeče. Riziko infekce lze snížit očkováním, které je navíc od letošního ledna pro seniory starší 65 let bezplatné. Očkování není sezónní, takže se lidé mohou nechat očkovat během celého roku.

(vm, Moravskoslezskenovinky.cz, foto: arch.)