Svátek má: Zita

Regiony

Velikost textu:

Návštěvníci Moravskoslezského kraje nahlédnou do podzemí

Návštěvníci Moravskoslezského kraje nahlédnou do podzemí

V Nízkém Jeseníku mohou výletníci navštívit nově otevřený Flascharův důl, který je součástí Technotrasy. V dole z přelomu 19. a 20.století se těžila břidlice, jedním z lákadel je možnost na vlastní oči vidět oderskou břidlicovou vrásu.

Flascharův důl.
12. července 2020 - 12:00

Flascharův důl, který je u města Odry, bude přístupný až do 1. listopadu, od kdy bude důl kvůli zimování netopýrů a dalších vzácných živočichů uzavřený. Otevře se pak zase na jaře.

„Unikátní projekt Technotrasa sdružuje tři desítky technických atraktivit. Vloni k nim přibyla takzvaná Krajina břidlice, která turistům v Nízkém Jeseníku nabízí hned několik zajímavostí. Od Muzea břidlice v Budišově nad Budišovkou, přes Břidlicové naučné stezky až k nově otevřenému Flascharově dolu u Oder,“ uvedl náměstek hejtmana pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška.

Flascharův důl je jedním ze dvou zpřístupněných břidlicových dolů v celé České republice. Návštěvníci si prohlédnou dvě horizontální štoly, které jsou vzájemně propojeny 18metrovým větracím komínem. Součástí prohlídkového okruhu je i několik vytěžených komor. Flascharův důl odhaluje vrásnění, které vznikalo zhruba před 350 miliony let. K vidění je čelo břidlicové vrásy, které horotvorné procesy demonstruje.¨


Flascharův důl se nachází na Veselském kopci nedaleko Oder, přístupný je vždy od středy do neděle od 9 do 17 hodin. „Výletníky čeká k samotnému dolu příjemná procházka. Svá auta musí nechat na parkovišti v Odrách, například u návštěvnického centra Katovna. Na takzvané Veselské stezce je čekají krásné výhledy na Oderskou kotlinu, u Jahnovy vyhlídky se pak napojí na značenou naučnou stezku a dojdou až k Flascharově dolu. Celá trasa má necelých dva a půl kilometru, takže ji zvládnou i děti,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál MSK)