Svátek má: Státní svátek

Regiony

Velikost textu:

Návštěvníci nového Muzea Šipka se vrátí do pravěku

Návštěvníci nového Muzea Šipka se vrátí do pravěku

Ve Štramberku vzniklo nové Muzeum Šipka. Milovníci pravěku a archeologie ho najdou poblíž náměstí v budově bývalých masných krámů, kde dříve fungovalo městské infocentrum.

Muzeum Šipka.
3. června 2020 - 12:00

Muzeum Šipka je pobočkou Muzea Novojičínska, které je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje.
Nová expozice se věnuje nálezům na vrchu Kotouč a v jeskyni Šipka. Tuto lokalitu světově proslavil nález čelisti neandertálského dítěte. Originál tohoto vzácného exponátu zničil požár na konci druhé světové války, a tak návštěvníci uvidí jeho věrnou kopii. Muzeum bude veřejnosti otevřeno od 2. 6. kromě pondělků každý den od 9 do 17 hodin.

„Vápencový vrch Kotouč je světově proslulá lokalita, která si rozhodně zaslouží pozornost. Jsem proto rád, že ve Štramberku vzniká úplně nové Muzeum Šipka. Návštěvníci budou díky propojení vědních oborů geologie a archeologie sledovat vývoj tohoto unikátního místa za posledních 200 miliónů let,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.


Nové interiéry a instalace expozice přišly na 6,4 milionu korun, financovaly je evropské fondy. Budova muzea prošla v letech 2015-2017 stavebními úpravami, které si vyžádaly skoro sedm a půl milionu korun. Na tyto práce přispěl Moravskoslezský kraj 4,6 milionu korun, zbytek hradilo ze svého rozpočtu Muzeum Novojičínska.


„Pravěký podmořský život byl v této lokalitě opravdu bohatý, naštěstí jej zakonzervoval bývalý podmořský útes. Vzniklo tak světově unikátní naleziště paleontologických pozůstatků z období jury, kdy se vápencový útes tvořil. Jak tento svět kdysi vypadal, si mohou návštěvníci představit díky instalaci, která je součástí expozice,“ řekl spoluautor projektu Pavel Stabrava s tím, že v Muzeu Šipka si budou moci návštěvníci ve vitrínách prohlédnout část jedné z nejrozsáhlejších sbírek štramberských zkamenělin v České republice.

V Muzeu Šipka aktuálně platí epidemiologická opatření. Návštěvníci musí respektovat pravidla, jako například používání dezinfekce při vstupu do muzea nebo dodržování rozestupů. Proto se v prostoru muzea může najednou pohybovat maximálně 10 osob.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: mmo)