Svátek má: Ilja

Regiony

Velikost textu:

Nebezpečnou drogou se na Ostravsku otrávilo už 19 lidí, jeden zemřel

Nebezpečnou drogou se na Ostravsku otrávilo už 19 lidí, jeden zemřel

Kvůli šíření nebezpečných syntetických kanabinoidů policisté zatím obvinili čtyři muže. Za držení a nakládání s omamnými látkami jim hrozí až pětileté vězení.

Ilustrační foto
13. září 2018 - 12:00

Moravskoslezští kriminalisté prověřují okolnosti události, ke které došlo pozdě odpoledne 10. září 2018. V centru Ostravy byly nalezeny dvě osoby ve vážném zdravotním stavu. Z dosud zjištěných informací vyplývá, že oba muži zřejmě požili psychotropní látku - syntetický canabinoid a to kouřením. Dále měli muži pít alkohol. Užití popsaných návykových látek pravděpodobně zapříčinilo výrazné zdravotní obtíže s tragickým následkem. Dvaatřicetiletý muž později zemřel, 36letý muž byl ve vážném stavu hospitalizován.

Kriminalisté nyní zjišťují veškeré okolnosti skutku. Vrchní komisař nařídil soudní pitvu zesnulého. Klíčová sdělení budou náležet znalcům (z různých oborů – chemie, toxikologie atd). K objasnění okolnostní události jsme zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Pachateli tak hrozí trest odnětí svobody až na osmnáct let.

Současně specialisté prověřují okolnosti další intoxikace 15letého chlapce, ke které došlo dne 10. září 2018 v Ostravě. Mladistvý měl zatím nespecifikovanou rostlinou hmotu rovněž kouřit, načež byl taktéž stižen zdravotními obtížemi.


V souvislosti s prověřovanými skutky policie upozorňuje veřejnost na možný následek na zdraví po požití předmětných syntetických canabinoidů. Laicky lze popsat tuto psychotropní látku jako sušenou rostlinou hmotu podobající se nadrcenému konopí (marihuaně) nebo rostlinnému koření (jako například majoránka, šalvěj apod). Látky jsou zpravidla uživateli kouřeny. Substance se však mohou vyskytovat též v krystalické podobě a mohou být zaměňovány za drogy (metamfetamin, extáze apod.). Fatální následek ovšem vzhledem k výše sdělenému může znamenat také požití tohoto syntetického canabinoidu v kombinaci s alkoholem. Značné zdravotní obtíže může přinést ba i první experimentování s touto syntetickou látkou.


Kriminalisté dokumentují veškeré souvislosti a zjišťují informace k osobě (osobám), která předmětné látky poškozeným poskytla.

Informaci přinesly webové stránky KŘP Moravskoslezského kraje.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz,foto:arch.)