Svátek má: Oto

Regiony

Velikost textu:

Nemocnice Český Těšín slaví osmdesátku

Nemocnice Český Těšín slaví osmdesátku

Nemocnice Český Těšín v letošním roce oslaví osmdesát let od svého založení a při této příležitosti pořádá i zábavné a osvětové akce pro širokou veřejnost.

Nemocnice Český Těšín
18.květen 2017 - 12:00

"Oslavy osmi dekád nemocnice začnou v úterý 23. května výstavou v galerii MOST a vyvrcholí ve středu 24. května Dnem zdraví a prevence, který zahrne plejádu bezplatných vyšetření, ukázky první pomoci i odborné poradenství," uvedla pro Moravskoslezskenovinky.cz  Mgr. Radka Miloševská, tisková mluvčí  AGEL a.s..

Ještě před středeční zábavně-osvětovou akcí odstartuje v úterý 23. května v českotěšínské galerii MOST výstava zaměřená právě na uplynulých osm dekád a změny, které během nich Nemocnice Český Těšín zaznamenala.

„Osmdesát let je dlouhá doba a ve zdravotnictví to platí skoro dvojnásob. Za osm desetiletí se zcela změnily diagnostické metody, možnosti léčby, postupy i vybavení. Prostřednictvím výstavy si chceme tento pokrok připomenout, ale také zavzpomínat či srovnat možnosti a kvalitu péče s tou, jakou máme dnes,“ říká MUDr. Barbora Zbránková, předsedkyně představenstva Nemocnice Český Těšín, s tím, že vernisáž výstavy fotografií a artefaktů proběhne v 17.00 hodin.

Ve středu 24. května pak mohou zájemci z řad široké veřejnosti přicházet na Den zdraví a prevence, který proběhne v areálu nemocnice a zahrne například bezplatné měření krevního tlaku a EKG, rozbor krve, ultrazvukové vyšetření či analýzu chodidel. Zároveň budou na akci k dispozici oborníci pro účely konzultací, a to například diabetologických obtíží, správné výživy či srdečně-cévních obtíží. Děti i dospělí si navíc budou moci vyzkoušet základy první pomoci či správnou hygienu rukou.


„Osmdesátka je úctyhodný věk, který chceme s naší nemocnicí jednoznačně oslavit. Srdečně zváni jsou všichni naši bývalí i současní pacienti, zaměstnanci, místní lidé, ale také každý, koho zajímá vlastní zdraví nebo tématika zdravotnictví,“ zve zájemce Mgr. Alice Ručková, členka představenstva Nemocnice Český Těšín.  

Akce Den zdraví a prevence proběhne v areálu Nemocnice Český Těšín na ulici Ostravská 783, a to ve středu 24. května mezi 14. a 17. hodinou.

Z historie Nemocnice Český Těšín
Do první světové války nemocniční péči o obyvatelstvo Těšínska zabezpečovala nemocnice v Cieszynie. Po rozdělení Těšínska v roce 1920 město Český Těšín a jeho okolí zůstalo bez nemocnice. Bylo zapotřebí vybudovat novou nemocnici, což se podařilo položením základního kamene v roce 1933 a 3. června 1937 byla nemocnice slavnostně otevřena. Prvním ředitelem byl MUDr. Štěpán Brož. Celkový počet zaměstnanců činil 37 osob. Ošetřovatelskou péči zde poskytovaly řádové sestry. Nemocnice měla celkem 73 lůžek.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz,foto:agel)